حمل 03, 1399 09:53 Asia/Kabul
  • هنیه در تماس تلفنی با ظریف: تحریم‌های آمریکا ظالمانه است

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" شنبه شب در تماس تلفنی با "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌های ضدایرانی آمریکا را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، "اسماعیل هنیه" در این تماس تلفنی ضمن محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاکید کرد، این تحریم‌ها ظالمانه است و باید لغو شود.

هنیه همچنین همبستگی ملت فلسطین  را با ایران در مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد.

ظریف نیز در این گفت وگوی تلفنی خواستار لغو محاصره باریکه غزه و آزادی زندانیان فلسطینی دربندِ رژیم صهیونیستی در زمان کنونی که کرونا جان آن‌ها را تهدید می‌کند، شد.

وزارت خارجه روسیه نیز روز شنبه در بیاینه‌ای خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران با توجه به شیوع کرونا در ایران شده بود.

در هفته های اخیر به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشورهای جهان و ایران، شمار زیادی از مقامات کشورهای مختلف از جمله ترکیه، روسیه، پاکستان و چین خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران شده‌اند.

تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه واشنگتن که شامل اقلام اساسی و حتی دارویی و پزشکی می شود باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم ایران به ویژه بیماران کرونایی شده است.

با این حال "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه تاکید کرد، با لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران مخالفت است.آمریکا به رغم مطالبات جهانی برای لغو تحریم‌ها علیه ایران، طی چند روز گذشته چند شخصیت و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

وزیر خارجه ایران اخیرا در نامه‌ای به "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم رفع همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران، تصریح کرده بود، با وجود توانمندی علمی نظام سلامت ایران، تحریم‌ و پیش‌شرط‌ های آمریکا برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

کلیدواژه