حمل 17, 1399 10:07 Asia/Kabul
  • تولید کیت‌های نسل سوم تشخیص ویروس کرونا بدست متخصصان ایرانی
    تولید کیت‌های نسل سوم تشخیص ویروس کرونا بدست متخصصان ایرانی

رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع ایران از تولید کیت‌های نسل سوم تشخیص ویروس کرونا که ژن Rdrp را شناسایی می‌کند، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا الله‌ورن اظهار کرد: کیت‌های تشخیصی در وزارت دفاع از حدود ۴۰ روز پیش ساخته شد، اما باید روند تأیید نهایی آنها در انستیتو پاستور طی می‌شد که هفته گذشته این کیت‌ها در قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا (ع) به تولید انبوه رسید.

وی یادآور شد: کیت‌های نسل اول ژن n را شناسایی می‌کرد که بخشی از ویروس کرونا بود الان ما کیت‌های نسل دوم را طراحی و تولید کردیم که به لحاظ تشخیصی قوی‌تر است و کیت‌های نسل سوم که ژن Rdrp را شناسایی می‌کند خواهیم داشت.

رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع با بیان اینکه این کیت‌ها از نظر اختصاصی بودن تست فوق‌العاده هستند و در آینده از نظر تولید روزانه کیت‌های تشخیصی مشکلی نخواهیم داشت، گفت: دانشمندان ما در وزارت دفاع از حدود دو ماه گذشته روی کیت‌ها کار کردند که هفته گذشته این کیت در قرارگاه درمانی امام رضا (ع)  رونمایی و تحویل شد.

الله‌ورن اضافه کرد: وظیفه وزارت دفاع در مرحله اول تامین تجهیزات دفاعی برای نیروهای مسلح است منتها به دلیل ظرفیت دانشی که وجود دارد ما در مواقع بحران می‌توانیم به سمت تأمین نیازهای کشوری بپردازیم که در ماجرای کرونا این اتفاق رقم خورد.

وی افزود: در حال حاضر اسکنرهای حرارتی را طراحی و تولید کردیم و به تعداد قابل توجهی در اختیار مراکز پرتردد و فرودگاه‌ها قرار دادیم که به شکل گروهی طب‌سنجی انجام می‌دهند؛ در واقع این‌ها از ظرفیت های نظامی ماست که می‌توانیم از این ظرفیت در تولید محصولات مورد نیاز کشور استفاده کنیم.

رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع یادآور شد: دوربین‌های حساس حرارتی دقیقاْ در مکان‌های پرترددی که ما نمی‌توانیم با تک‌سنج‌ها به صورت انفرادی چک کنیم می‌تواند ایفای نقش کند.

الله‌ورن ادامه داد: در ارتباط با تهدیدات نوین که ویروس کرونا هم یک تهدید جدی است تجهیزات خاصی از جمله برانکارد فشار منفی حمل مصدوم،  لباس فشار مثبت برای کسانی که به‌طور مستقیم با کرونا سر و کار دارند را تولید می‌کنیم.

وی تأکید کرد: آزمایشگاه سیار زیستی سطح سه در وزارت دفاع ساخته و به انستیتو پاستور تحویل داده شد و همچنین با سامانه سیار درمانی و لباس‌های حفاظت فردی که مراکز درمانی از این لباس‌ها استفاده می‌کنند در واقع بسته کاملی از تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با بیماری کرونا در وزارت دفاع تولید و ساخته می‌شود.

رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع ایران گفت: ظرفیت روزانه تولید ۱۵۰ هزار لیتر محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست و سطوح و ۴۰ هزار عدد ماسک و همچنین تجهیزات مورد نیاز بخش درمانی را داریم. خوشبختانه براساس ابلاغ و تکلیفی که به وزارت دفاع داده شد این محصولات و تجهیزات به اندازه و تعداد مورد نیاز برای همه مراکزی که درخواست‌کننده این محصولات هستند، در حال تامین است.

 

کلیدواژه