جوزا 12, 1399 13:06 Asia/Kabul
  • روحانی: ایران همواره در کنار دولت و ملت افغانستان است
    روحانی: ایران همواره در کنار دولت و ملت افغانستان است

رئیس جمهوری ایران، توسعه روابط و همکاری‌های برادرانه و دوستانه با همه همسایگان از جمله افغانستان را سیاست تهران دانست و تاکید کرد: ایران برای توسعه صلح، ثبات و امنیت در افغانستان همواره در کنار دولت و ملت این کشور است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در تماس تلفنی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با ابراز خرسندی از توافق بوجود آمده میان گروه های سیاسی در این کشور، خاطرنشان کرد: ایران گسترش ثبات و امنیت در افغانستان را در راستای توسعه ثبات و امنیت منطقه می‌داند.

روحانی همچنین با اشاره به اقدامات و موفقیت‌های ایران در مبارزه با کرونا و ارائه خدمات رایگان درمانی و بهداشتی به مهاجران افغانستانی،‌ اظهار کرد: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به برادران افغان در مسیر مبارزه با کرونا با همین روند ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهوری ایران در ادامه با بیان اینکه تکمیل و راه‌اندازی پروژه راه آهن چابهار به زاهدان می‌تواند تحول مثبتی در توسعه حمل و نقل و جابه جایی کالا در منطقه بوجود آورد، افزود: باید برای تسریع در اجرای توافقات و پروژه های فی مابین از جمله راه آهن خواف-هرات به عنوان یکی از پروژه‌های مهم اقتصادی میان ایران و افغانستان تلاش شود.

اشرف غنی نیز کمک‌ها و ارائه خدمات درمانی به مهاجران افغانستانی را بسیار ارزشمند دانست و از دولت و ملت ایران قدردانی کرد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در ثبات و امنیت منطقه،‌ خواستار حمایت تهران از روند صلح و گفت‌وگو در افغانستان شد.

اشرف غنی با اشاره به روابط رو به توسعه ایران و افغانستان در بخش‌های مختلف ابراز امیدواری کرد، با تلاش مسئولان دو کشور مناسبات و همکاری‌های فی مابین بیش از پیش گسترش یابد.

تگ

کامنت