جوزا 25, 1399 17:53 Asia/Kabul
  • رشد تجارت ایران با افغانستان در 2 ماهه نخست سال/رایزنی دو کشور برای تسهیل تجارت

سخنگوی گمرک ایران گفت: معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران درخصوص بررسی وافزایش همکاریهای گمرکی وتجارت خارجی بین دو کشور با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از گمرک، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهارداشت: در راستای توسعه روابط بین  جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در حوزه گمرکی نیز صبح امروز مهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران درخصوص بررسی وافزایش همکاریهای گمرکی و تجارت خارجی بین دو کشور با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

لطیفی افزود: سال گذشته بیش از 2 میلیارد و 361 میلیون و 232 هزار و 456 دلار، کالا از ایران به افغانستان صادر شده  است که این میزان از حیث وزنی بالغ بر 6 میلیون و 380 هزارتن بوده است که از این حیث ایران رتبه نخست منبع تامین و واردات همسایه شرقی اش را به خود اختصاص داده است. بعد از ایران، چین با یک میلیارد و 165 میلیون دلار و پاکستان با یک میلیارد و 86 میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار گرفته اند که حفظ این رتبه برای ایران وافغانستان دارای اهمیت است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه گفت: صادرات ایران به افغانستان شامل هشت خانواده مصالح ساختمانی، مواد سوختی، شوینده‌ها، لوازم پزشکی، مواد غذایی و لوازم خانگی است و صادرات افغانستان به ایران نیز، غلاتی چون ماش، میوه‌جات خشک مثل گردو، بعضی از میوه‌جات تازه، دانه‌های روغنی و سنگ‌های معدنی است و این در حالی است که اقلام صادراتی داروها، کفپوش ها، پودر، پوشاک و شیرینی‌جات تا سال 90 عمده ترین عناوین صادراتی را شکل می دادند.

وی گفت: بعد از سال 90 این اقلام بیشتر به سمت مواد شیمیایی و فلزی سوق یافته، چنانکه اقلام عمده شامل حلال ها و رقیق کننده ها، سایر هیدروکربورهای حلقوی، نفت یا روغن های معدنی قیری، میله های آهنی شده است.

لطیفی خاطر نشان کرد: فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری در افغانستان و کشورمان برای طرفین وجود دارد که وزارت اقتصاد و سازمان‌های تابعه همواره از آن استقبال کرده است با وجود اینکه سرمایه‌گذاری افغان‌ها در ترکیه و امارات قابل مقایسه از لحاظ حجم سرمایه گذاری بسیار بیشتر از سرمایه گذاری در ایران است که امیدواریم با تعامل بیشتر و دیپلماسی فعال اقتصادی و تجاری شرایط بهتری برای تجارت خارجی ایران و افغانستان فراهم شود. گمرک ایران آمادگی لازم را برای تسهیل تجارت خارجی را با افغانستان در جهت افزایش چشمگیر سطح تعاملات اقتصادی و توسعه دو سویه تجارت خارجی دارد.

وی تاکید کرد: نشست امروز معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران با سفیر کشور افغانستان در ایران، در همین راستا و برای تسهیل تجارت بین دو کشور، رفع موانع گمرکی و ایجاد بستر لازم برای تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی برگزار شد تا شرایط مطلوب تری را برای تعاملات تجاری و اقتصادی را شاهد باشیم.

لطیفی در پایان گفت: کشور افغانستان از جمله  همسایگانی است که علیرغم محدودیت ها و نگرانی های ناشی از فراگیری بیماری کووید19 تعاملات تجاری خود را با در پیش گرفتن روش اجرای پروتکل های بهداشتی محدود نکرده است و نتیجه این همکاری رشد 3.5 درصدی حجم تجارت دوماهه نخست سال 99 به افغانستان بوده است.

کلیدواژه