سرطان 13, 1399 11:23 Asia/Kabul
  • تخت‌روانچی: لغو تحریم‌ها برای مقابله با شیوع کرونا ضروری است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بر ضرورت لغو تحریم‌های یکجانبه که ظرفیت کشورهای هدف برای مقابله با کرونا را تضعیف می‌کنند، تأکید کرد.

به گزارش ایرنا، "مجید تخت روانچی" روز پنجشنبه  در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره بررسی آثار ویروس کرونا تصریح کرد، بیماری‌های همه‌گیر با نرخ مرگ و میر بالا، دارای آثار منفی بر وضع اقتصادی و اجتماعی کشورهای درگیر در مخاصمات بوده و با افزودن یک لایه دیگر بر مشکلات موجود آنها، وضع را پیچیده‌تر می‌کنند.

"تخت روانچی" در این راستا به برخی مشکلات که در نتیجه گسترش ویروس کرونا در منطقه غرب آسیا به ویژه در سوریه و یمن پیش آمده، اشاره کرد و گفت: این وضع با اعمال تحریم های یکجانبه اخیر آمریکا علیه مردم سوریه و نیز تداوم محاصره بنادر و فرودگاه‌های یمن، تشدید شده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: ایران به عنوان کشوری که تحت تأثیر کرونا بوده و هدف تحریم‌های آمریکا نیز قرار دارد، بخوبی واقف است که این تحریم‌ها، با پیشگیری از واردات تجهیزات پزشکی و دارو، چگونه و تا چه اندازه ظرفیت کشورهای هدف را در مقابله با کرونا تضعیف می‌کند.

"تخت روانچی" در ادامه خاطرنشان کرد، تحریم‌های یکجانبه به طور عملی بیماران را بیشتر از همه هدف قرار می‌دهند و نشانگر آن است که تحریم‌های مذکور تا چه اندازه غیراخلاقی، غیرانسانی و نامشروع هستند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پایان با تاکید بر اینکه ویروس کرونا دشمن مشترک خانواده بشر است تصریح کرد، تنها راه مقابله با این ویروس همبستگی عملی و همکاری جهانی است.

تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه واشنگتن که شامل اقلام اساسی و حتی دارویی و پزشکی می شود باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم کشورهای تحت تحریم آمریکا به ویژه بیماران کرونایی شده است.

"محمدجواد ظریف" وزیر  خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا با انتقاد از سیاست های خصمانه آمریکا آن هم در بحبوحه شیوع کرونا گفته بود، جهان دیگر نمی‌تواند در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا که با تروریسم پزشکی پیوند خورده سکوت کند.

تگ

کامنت