سرطان 23, 1399 13:02 Asia/Kabul

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، آمادگی تهران را برای امضای تفاهم‌نامه‌های بلندمدت با سایر کشورهای دوست اعلام کرد.

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری، با اشاره به هجمه‌های دشمنان به برنامه جامع همکاری ایران و چین گفت: این هجمه ها قطعا ریشه خارجی دارد و اقدامات گروه‌های ضد انقلاب در این زمینه بر کسی پوشیده نیست.

موسوی با تاکید بر اینکه ملت ایران هوشیار است و تحت تاثیر جوسازی‌های دشمنان قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد، برنامه جامع همکاری ایران و چین برای طرف‌های مختلف غیرقابل باور و غیرقابل قبول است، زیرا با این کار، حربه‌های تبلیغاتی، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای اقتصادی آنها بی اثر خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار کرد، برای ایران مسائل داخلی آمریکا و اینکه کدام فرد و حزب سر کار بیایند چندان اهمیتی ندارد زیرا تهران فراموش نمی‌کند که تحریم‌های ظالمانه آمریکا در دوران اوباما وضع شد و فشار آنها ادامه یافت و ترامپ ادامه دهنده راه آنهاست.

موسوی از رویکرد اروپایی ها در قبال برجام نیز انتقاد کرد و گفت: اروپایی‌ها به دلیل اینکه نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند، حالت بینابینی در مواضع اعلامی و اعمالی خود اتخاذ می کنند که این رفتار برای ایران قابل قبول نیست.

وی همچنین درباره حادثه نظنز اظهار کرد، ایران در حال جمع‌بندی نهایی علت این حادثه است و اگر به این مسئله برسد که دولت یا رژیمی در این حادثه نقش داشته، واکنش‌های قاطع و مهمی نشان می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که حادثه نظنز چه تاثیری بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد، تصریح کرد: این حادثه تاثیری بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد.

موسوی درباره گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر همکاری آمریکا و اسرائیل در حادثه نطنز و برنامه این دو رژیم برای هدف قرار دادن فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: ایران از هر گزارشی به آسانی عبور نمی‌کند بلکه آن را جدی تلقی می‌کند به ویژه اگر ادعایی مطرح باشد و مسئولیتی را متوجه کشوری کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره بدهی کره جنوبی به ایران هم گفت: بهانه کره‌ای‌ها برای عدم پرداخت بدهی‌های ایران قابل قبول نیست زیرا ایران تحت تحریم سازمان ملل متحد نیست.

موسوی همچنین با اشاره به تنش مرزی رخ داده میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، دو طرف را به خویشتن داری و حل سیاسی موضوعات دعوت کرد و افزود: ایران بار دیگر آمادگی خود را برای حل مسالمت‌آمیز این مسائل اعلام می کند.

تگ

کامنت