اسد 23, 1399 08:49 Asia/Kabul
  • ظریف: نابود کردن توافق هسته‌ای ایران توسط آمریکا بازگشت به قانون جنگل است

وزیر امورخارجه ایران گفت: اجازه دادن به آمریکا برای نابودی کامل توافق هسته‌ای ایران به منزله بازگشت به قانون جنگل است.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران در مقاله‌ای که در روزنامه فرانسوی "لوموند" چاپ شد، نوشت: دولت کنونی آمریکا با تلاش برای نابودی قطعی توافقنامه سال ۲۰۱۵ در مورد برنامه هسته‌ای ایران، آنچه را که از چندجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل باقی مانده است، تهدید به نابودی می‌کند. 
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه انعطاف پذیری و غیرقابل پیش بینی بودن آمریکا هیچ ارتباطی با اجرای تئوری بازی ندارد، تصریح کرد: دولت فعلی آمریکا چه در بحث مدیریت بد کووید-۱۹ در داخل آمریکا یا تضعیف صلح و ثبات در خارج از این کشور، به غیر از حمله کورکورانه به هر کسی که از حکومت قانون دفاع می‌کند، هیچ برنامه ای  ندارد.
ظریف با بیان اینکه ایران کشوری است که هدف شرورانه‌ترین و کورکورانه‌ترین تحریم‌هاست، افزود: دولت کنونی آمریکا هیچ چشم‌اندازی درباره آینده جامعه جهانی ارائه نمی‌دهد و نحوه برخورد این کشور در قبال قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نمونه بارز رفتارهای غلط آمریکا است. 
دولت آمریکا در ادامه اقدامات خصمانه خود ضد ایران، روز چهارشنبه قطعنامه پیشنهادی خود برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران که به موجب برجام و در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت 18 اکتبر (27میزان 1399) پایان می‌یابد، را در دستور کار شورای امنیت قرار داد.
قرار است زمان رای‌گیری برای این قطعنامه مشخص شود که پیش‌بینی‌ها از شکست آمریکا در پیشبرد این اقدام ضد ایرانی در شورای امنیت حکایت دارد.

کلیدواژه