اسد 28, 1399 15:44 Asia/Kabul
  • بعیدی‌نژاد در سالروز کودتای 28 مرداد، خواستار عذرخواهی انگلیس از ایران شد

سفیر ایران در لندن هم زمان با سالروز کودتای 28 مرداد که در جریان آن سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا، نخست وزیر وقت ایران را در سال 1953 سرنگون کردند، خواستار عذرخواهی انگلیس از ایران شد.

به گزارش ایرنا، «حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در لندن روز سه‌شنبه در توئیتی با اشاره به اینکه 67 سال از کودتای آمریکا علیه دولت ملی «محمد مصدق» در ایران می‌گذرد، نوشت: انگلیس نقش موثری در این کودتا ایفا کرد که اسناد متعدد آن‌هم منتشر شده است.

بعیدی نژاد در ادامه با یادآوری اینکه دولت انگلیس تا امروز حتی از یک عذرخواهی رسمی ساده از ملت ایران نیز خودداری کرده است، افزود: آیا هنوز وقت عذرخواهی و جبرانِ گذشته فرا نرسیده است؟

کودتای آمریکایی- انگلیسی اوت 1953 که به سقوط دولت قانونی وقت ایران (دولت مصدق) منجر شد، یاد آور مقطعی حساس از تاریخ سیاسی ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است.

کودتای 28 مرداد که بخشی از سلسله مداخلات آمریکا و انگلیس در ایران در زمان پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران است، در مقطعی روی داد که دیوان بین‌المللی دادگستری در موضوع قراردادهای نفتی انگلیس و ایران، به نفع ایران رای داده بود.

در سال‌های اخیر اسناد جدیدی درباره مداخلات بیگانگان در کودتای 28 مرداد منتشر شده است و حتی برخی مقام‌های آمریکایی به نقش مستقیم این کشور و انگلیس در این کودتا اذعان کرده‌اند.

کلیدواژه