سنبله 19, 1399 08:04 Asia/Kabul
  • عزم ایران و ترکیه برای گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی

رئیسان جمهوری ایران و ترکیه در پایان ششمین نشست شورای عالی روابط راهبردی دو کشور در بیانیه‌ای بر تداوم و گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای تامین منافع مشترک تهران و آنکارا تاکید کردند.

ششمین نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه روز سه شنبه به ریاست مشترک «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و با حضور شماری از وزیران دو کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

رئیسان جمهوری ایران و ترکیه در بیانیه‌‌ مشترک بر همکاری دو کشور در تأمین دارو و لوازم پزشکی لازم برای پیشگیری از همه‌گیری کرونا تاکید کردند.

رئیسان جمهوری ایران و ترکیه همچنین در این نشست اهمیت بهره‌برداری کامل از منافع و همچنین افزایش گستره توافق تجارت ترجیحی براساس منافع دو جانبه و همچنین بهبود فضای سرمایه‌گذاری برای تجار را مورد تأکید قرار دادند.

براساس این بیانیه، روحانی و اردوغان ضمن تأکید بر اهمیت بخش انرژی، ادامه همکاری در این زمینه را بر اساس منافع دو جانبه، مورد تأکید قرار دادند.

رئیسان جمهوری ایران و ترکیه همچنین بر ضرورت استفاده از ساز و کارهای همکاری موجود، علیه فعالیت‌های عناصر تروریستی و باندهای تبهکار در امتداد مرزهای مشترک تاکید کردند.

روحانی و اردوغان در ادامه ضمن تأکید بر حفظ تمامیت ارضی، وحدت سیاسی و حق حاکمیت سوریه و عراق، حمایت خود را از ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان با مالکیت و رهبری افغان‌ها اعلام کردند.

رئیسان جمهوری ایران و ترکیه همچنین ضمن تاکید بر لزوم تأسیس دولت فلسطینی حاکم و مستقل به مرکزیت قدس، حمایت خود را از فلسطین در مقابل تلاش‌های کشورهای ثالث جهت تضعیف مسأله فلسطین ابراز کردند.

روحانی و اردوغان در بیانیه‌ی پایانی ششمین نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه ضمن تأکید مجدد بر اهمیت حفظ برجام، به عنوان یک دستاورد برجسته دیپلماسی چندجانبه، اراده توأم با حُسن نیت خود را برای گسترش همکاری دو جانبه در سازمان‌های بین‌المللی اعلام کردند.

کلیدواژه