سنبله 21, 1399 10:27 Asia/Kabul
  •  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعای کمک تسلیحاتی ایران به یمن را رد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت یمن گفت ، قرار دادن نام ایران در کنار تامین‌کنندگان سلاح متجاوزین ائتلاف سعودی در یمن، ادعایی کاملا نادرست است.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پنجشنبه شب افزود ، گزارش  شورای حقوق بشر سازمان ملل، نقش محوری و کمک‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل سیاسی بحران یمن را نادیده گرفته است.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت : این در حالی است که فروش سلاح از سوی ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای غربی از جمله کانادا به ائتلاف سعودی کاملا آشکارا صورت می گیرد، به گونه‌ای که آمار و ارقام‌ آن منتشر شده و موجود است.

خطیب زاده با بیان اینکه برخی از این کشورها تحت فشار محافل حقوق بشری فروش سلاح به عربستان را برای مدتی متوقف و یا محدود کردند تصریح کرد: واقعیت تلخ آن است که تجارت پرسود سلاح موجب نادیده گرفتن تعهدات بین‌المللی و اخلاقی این کشورها شد و سلاح‌های ساخت آنها در کشتار مردم یمن و نابودی زیرساخت های این کشور استفاده می شود به گونه‌ای که اکنون بزرگترین فاجعه انسانی از سوی ائتلاف سعودی و حامیان تسلیحاتی آنها در یمن در جریان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین با اشاره به محاصره شدید یمن از سوی عربستان، که دهها بار در این گزارش به اسم و نقش مخرب این کشور اشاره شده است، تاکید کرد این محاصره غیرانسانی حتی مانع رساندن کمک های بشردوستانه ایران به یمن شده و لذا ادعای کمک تسلیحاتی ایران از اساس باطل بوده و هیچ سند اثبات شده ای در این خصوص وجود ندارد.

 

کلیدواژه