میزان 02, 1399 09:16 Asia/Kabul
  • بقایی هامانه: تحریم‌های یکجانبه جنایت علیه بشریت است
    بقایی هامانه: تحریم‌های یکجانبه جنایت علیه بشریت است

سفیر و نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو، تحریم‌های یکجانبه را جنایت علیه بشریت عنوان کرد و گفت: رویکرد انفعالی اروپا در برابر تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده مردود است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو در نشست شورای حقوق‌بشر سازمان‌‌ملل ضمن اشاره به بی‌توجهی آمریکا به درخواست‌های متعدد دبیرکل سازمان ملل، کمیسر عالی حقوق بشر و همچنین ساز و کارهای حقوق بشری برای لغو تحریم‌ها، این رویکرد رژیم آمریکا را زنگ‌خطری برای جامعه بین المللی دانست و خواستار مقابله با آن شد.

بقایی هامانه، ادعای اخیر آمریکا مبنی بر بازگرداندن یکجانبه قطعنامه‌های لغوشده شورای امنیت را نشانه دیگری از قلدرمآبی آمریکا و بی‌اعتنایی هیات حاکمه این کشور به حقوق بین الملل و منشور ملل متحد عنوان کرد.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو افزود: حتی نهادهای قضایی بین المللی مثل دیوان بین المللی کیفری  نیز از شر اعتیاد ایالات متحده به ابزار تحریم مصون نمانده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی دادستان و چند نفر از قضات دیوان بین المللی کیفری را به دلیل پیگیری پرونده اتهامی علیه ارتش آمریکا در افغانستان، تحریم کرد.

بقایی هامانه در ادامه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به سیاست مقاومت حداکثری خود در برابر فشار غیر قانونی و ناعادلانه آمریکا ادامه خواهد داد.

همچنین در نشست شورای حقوق‌بشر سازمان‌‌ملل، تعداد زیادی از کشورهای در حال توسعه با اشاره به آثار و تبعات تحریم‌های یکجانبه بر حقوق بشر، از ادامه کار گزارشگر ویژه سازمان ملل در این زمینه حمایت کردند.

کشورهای اروپایی به همراه ژاپن، کانادا، استرالیا و کره جنوبی هم از هرگونه مشارکت و اعلام موضع در رابطه با موضوع تحریم‌های یکجانبه خودداری کردند.

کلیدواژه