میزان 04, 1399 12:16 Asia/Kabul
  • طاهریان فرد: آمریکا درک دقیقی از تحولات افغانستان ندارد
    طاهریان فرد: آمریکا درک دقیقی از تحولات افغانستان ندارد

نماینده ویژه وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان اظهارات غیرواقعی "زلمای خلیل‌زاد" نمایندۀ آمریکا درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در روندهای جاری در افغانستان را غیرمسؤولانه و نشانه بارزی از عدم درک دقیق واشنگتن از تحولات این کشور دانست.

به گزارش ایرنا "محمدابراهیم طاهریان فرد" پنجشنبه شب با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران رسماً و بصراحت از آغاز مذاکرات بین دولت افغانستان و گروه طالبان حمایت و بر آمادگی خود برای پیشبرد روند صلح واقعی و پایدار در این کشور تأکید کرده است، افزود: ثبات در افغانستان بخش جدایی‌ناپذیر و دائمی سیاست تهران در این کشور است.

"طاهریان فرد" تصریح کرد، اظهارات مطرح شده توسط "زلمای خلیل‌زاد" نمایندۀ ویژه آمریکا در امور افغانستان درباره ایران، ناشی از مشخص شدن تدریجی اشتباه معماران توافق دوحه در نحوه پیشبرد روند صلح و توسل آنها به بازی سرزنش به منظور توجیه ناکارآمدی این سیاست از طریق متهم کردن دیگر کشورهاست.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا دربیانیه ای با تاکید بر اینکه تمامی مسائل و معضلات در افغانستان از طریق گفت وگو و مذاکره قابل حل هستند تصریح کرده بود، خروج مسئولانه نیروهای خارجی، پیش نیاز غیرقابل اجتناب برای رسیدن به صلح و امنیت در افغانستان است.

"زلمای خلیل‌زاد"، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان روز پنجشنبه در نشست مجازی «مؤسسه صلح ایالات متحده» با طرح اتهامات واهی علیه تهران، خواستار گفت ‌وگو با جمهوری اسلامی ایران در خصوص افغانستان شده بود.

مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده‌اند، محور تلاش ایران در افغانستان ایجاد ثبات، امنیت توسط دولت افغانستان در داخل این کشور است و تهران در این راه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

مذاکرات صلح افغانستان بین دولت این کشور و هیات طالبان از روز شنبه 12 سپتامبر/22سنبله با میانجی گری آمریکایی ها در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اما تاکنون نتیجه ای در برنداشته است.

تگ

کامنت