میزان 05, 1399 10:23 Asia/Kabul
  • سفیرایران در ژنو: انگ زدن به دیگران توهم خود برتر بینی برخی کشورهای غربی است

سفیر و نماینده ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، در واکنش به اتهامات بی اساس چند کشور اروپایی علیه ایران گفت، انگ زدن به دیگران ادامه ذهنیت استعماری و توهم خود برتر بینی، برخی کشورهای غربی است.

اعضای اتحادیه اروپا روز جمعه در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای مغرضانه، ایران را به نقض حقوق بشر متهم کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «اسماعیل بقایی هامانه» در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر، با ابراز تاسف از اقدام برخی از کشورهای غربی در صدور بیانیه مغرضانه درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران اظهار کرد، مایه تاسف است که برخی کشورها، دیگران را برای رعایت حقوق‌بشر  موعظه می کنند، در حالی که جنایات خود را فراموش کرده و بر این واقعیت که بخش زیادی از مصیبت های دیگران نتیجه سیاست های استعماری گذشته و ذهنیت برتری طلبانه خود آنهاست، سرپوش می‌گذارند.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل در ژنو همچنین با انتقاد از این رویکرد کشورهای غربی در قبال مسائل حقوق بشری، چنین سیاستی را تنها باعث تفرقه و تقابل بین کشورها و تنزل حقوق بشر به ابزاری برای اهداف سیاسی دانست و تاکید کرد، برخی کشورهای اروپایی، شورای حقوق بشر را تبدیل به عرصه ای برای مداخله گری علیه کشورهای در حال توسعه کرده اند.

بقایی هامانه با اشاره به اینکه حاکمیت قانون لازمه حفظ و حرمت حقوق بشر است، اعمال فشار بر دولت های دیگر تحت لوای حقوق بشر برای تغییر نظام حقوقی داخلی و یا دخالت در پرونده های قضایی را غیرقابل قبول عنوان کرد.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل در ژنو همچنین با هشدار درباره تداوم نقض گسترده و سیستماتیک ‌حقوق‌بشر فلسطینیان در سرزمین های اشغالی، از شورای حقوق بشر خواست مانع از عادی شدن نقض فاحش حقوق بشر توسط ‌رژیمی‌ شود که موجودیتش بر اساس تروریسم و تجاوز بنا گذاشته شده است.

تگ

کامنت