میزان 06, 1399 12:11 Asia/Kabul
  • رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی نیروی زمینی ارتش ایران
    رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی نیروی زمینی ارتش ایران

دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران شامل ربات هوشمند کاراکال، خودرو تاکتیکی چهار در چهار گهر، سامانه ارتباطی پرش فرکانس سریع چابک، موتورهای پیستونی پهپاد، ربات امدادگر مسیح، خودرو ارتقا یافته 40×26 و لانچر 2 فروندی "هدف 2" در تهران رونمایی شد.

مراسم رونمایی از هفت دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی روز یکشنبه با حضور امیر سرتیپ «کیومرث حیدری» فرمانده نیروی زمینی و امیر سرتیپ «یوسف قربانی» فرمانده هوانیروز ارتش ایران برگزار شد.
ربات هوشمند کاراکال که برای نبرد زمینی طراحی شده، بسیار چابک و دارای سیستم تعلیق مستقل است.
این ربات با بیشینه سرعت 30 کیلومتر در ساعت و بُرد عملیاتی بیش از 500 متر دارای قابلیت حمل سلاح‌های سبک و نیمه سنگین و همچنین دارای سیستم کنترل از راه دور هوشمند و مسافت‌یاب لیزری و سامانه اپتیکی است.
براساس این گزارش، خودرو تاکتیکی چهار در چهار گهر هم قابلیت حمل 500 کیلوگرم در حالت آفرود و همچنین پیمایش 700 کیلومتر با بیشینه سرعت 120 کیلومتر در ساعت را داراست؛ این خودروی تاکتیکی از قابلیت عبور از شیب طولانی 70 درصد و قابلیت عبور از شیب عرضی 35 درصد برخوردار است.
خودروی تاکتیکی گهر قادر به عبور از آب با عمق 80 سانتیمتر است و قابلیت نصب انواع تجهیزات سبک و نیمه سنگین را دارد.
سامانه ارتباطی پرش فرکانس سریع چابک یکی دیگر از دستاوردهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با قابلیت سرعت پرش 200 هزار در ثانیه است؛ این سامانه با پهنای باند اطلاعاتی مناسب قابلیت ارتباط با سامانه‌های هواپایه و از قابلیت ارتباط ایستگاه زمینی با سامانه‌های زمین پایه برخوردار است.
این سامانه دارای سامانه‌های گیرنده و فرستنده اَمن و از قابلیت بکارگیری و نصب بر روی سامانه‌های زمینی و هوایی است. سامانه ارتباطی پرش فرکانس سریع چابک در واقع یک لینک ارتباطی بسیار امن و قوی است که در سخت‌ترین شرایط ارتباطی با جابه جایی فرکانس متعدد دشمن به هیچ وجه قادر به جمینگ آن نبوده و برای نخستین بار در ایران ارائه شده است.
موتورهای پیستونی پهپاد برای نخستین بار در ایران از 40 تا 400 سی سی، طراحی و ساخته شده، با گشتاور 4 هزار دور در دقیقه از توان 4 الی 40 اسب بخار و قابلیت نصب بر روی انواع پهپادها برخوردار است. این موتور پیستونی کاملا بومی در رده 40 سی سی قادر به پرداز درآوردن یک پهپاد 30 کیلویی در ارتفاع 12 هزارپایی است.
یکی دیگر از دستاوردهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ربات امدادگر مسیح است که این سامانه مجهز به ایستگاه کنترل پرستاری و از قابلیت دریافت و کنترل علائم حیاتی بدن بیمار و همچنین قابلیت برقراری تماس صوتی و تصویری بین بیمار و کادر درمانی است و قابلیت حمل دارو غذا و هرگونه ملزومات مورد نیاز بیمار را دارد.
خودرو ارتقا یافته 40×26 خودرو سنگین تاکتیکی تانک‌بر دستاورد دیگری است که امروز رونمایی شد؛ این خودروی تاکتیکی با افزایش قدرت موتور متحرکه در حال حاضر از توان 400 اسب بخار برخوردار است و قابلیت تبدیل سیستم خنک کاری از حالت رادیاتور هیدروفن را دارد.
لانچر 2 فروندی "هدف 2" نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم قابلیت شلیک دو فروند موشک به صورت همزمان را دارد و قابلیت استقرار سریع و مجهز به تراز اتوماتیک است؛ این لانچر مجهز به سامانه نشانه روی نوین بوده و از قابلیت تحرک و جابجایی سریع بین مواضع برخوردار است.

 

تگ

کامنت