میزان 16, 1399 13:59 Asia/Kabul
  • تحریم؛ مانع تلاش ایران برای تولید واکسن آنفلوآنزا
    تحریم؛ مانع تلاش ایران برای تولید واکسن آنفلوآنزا

رئیس سازمان غذا و داروی ایران، تحریم‌های غیرقانونی را مانع دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به مواد اولیه مورد نیاز برای تولید واکسن آنفلوآنزا عنوان کرد.

«محمدرضا شانه ساز» معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و داروی ایران روز چهارشنبه با بیان اینکه 97 درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود، افزود: واکسن آنفلوآنزای ایرانی تا سال آینده تولید می‌‌شود.

شانه ساز یادآور شد: قرار بود در سال جاری از واکسن آنفولانزای ایرانی رونمایی شود ولی به دلیل تحریم، برخی از مواد اولیه مورد نیاز، به موقع به دست شرکت‌های دانش‌بنیان نرسید.

رئیس سازمان غذا و داروی ایران همچنین با اشاره به مشکلات موجود برای واردات واکسن آنفلوآنزا تصریح کرد: هیچ دارویی به راحتی وارد ایران نمی‌شود و واردات دارو و تجهیزات پزشکی در نهایت شیطنت و کارشکنی‌های دشمنان انجام می‌شود.

«سعید نمکی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران پیش از این در نامه‌های جداگانه به دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و رئیس صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)، از مجامع بین المللی خواست در برابر تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران و اقدامات یک جانبه آمریکا در مسیر تهیه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی سکوت نکنند.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر لزوم رفع همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران، تصریح کرده بود، با وجود توانمندی علمی نظام سلامت ایران، تحریم‌ و پیش‌شرط‌ های آمریکا برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

تگ