میزان 17, 1399 08:43 Asia/Kabul
  • رافائل گروسی: ایران کشوری مستقل است
    رافائل گروسی: ایران کشوری مستقل است

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر استقلال ایران، توافق اخیر این سازمان و تهران را «لحظه درخشان در دیپلماسی» دانست.

«رافائل گروسی» در گفت و گو با روزنامه سوئیسی «نویه زوریخر سایتونگ» افزود: ایران مانند عراق بعد از سال 2003 کشور اشغالی نیست؛ جایی که بازرسان خارجی با حمایت سازمان ملل بتوانند آزادانه جابجا شوند. ایران کشوری مستقل است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سپس تصریح کرد: پس از رایزنی ها، ایران اجازه بازرسی از دو مرکز را داد و این یک لحظه درخشان در دیپلماسی است.

گروسی با اشاره به تکرار ادعاهای آمریکا و اسرائیل علیه برنامه هسته ای ایران که مدعی پاکسازی مراکز و بی فایده بودن بازرسی شده بودند، گفت: مدرن ترین فن آوری ها را برای تشخیص وجود برخی از ایزوتوپ ها و برخی مواد هسته ای، با دقت بسیار زیاد براساس نمونه های محیطی داریم. 

وی درباره اعلام نتیجه بازرسی ها افزود: تجزیه و تحلیل ها هنوز ادامه دارد. موضوع یک نمایش عمومی نیست، اگر هر چیز قابل توجهی را کشف می کردیم، ابتدا آن را با ایران در میان می گذاشتیم و پاسخ می خواستیم.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اواخر اوت و در پایان سفر دو روزه گروسی به تهران در بیانیه مشترکی اعلام کردند: ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد.

کلیدواژه