عقرب 01, 1399 15:52 Asia/Kabul
  • احضار سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه ایران

سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا در ایران در اعتراض به ادعای واشنگتن مبنی بر دخالت تهران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار شد.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج شنبه با اعلام احضار سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا در ایران از طرف دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امورخارجه که در پی انتشار برخی ادعاهای بی‌اساس مقامات آمریکا در خصوص دخالت سایر کشورها در انتخابات پیش رو در این کشور صورت گرفت، گفت، ایران ضمن رد ادعاهای تکراری و گزارش‌های ساختگی، ناشیانه و متقلبانه واشنگتن  بار دیگر تاکید می کند، برای تهران هیچ تفاوتی نمی کند کدام یک از دو نامزد فعلی (دونالد ترامپ و جوبایدن) راهی کاخ سفید شود.

خطیب زاده افزود، رژیم آمریکا و دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی این کشور که سابقه طولانی در دخالت و ایجاد آشوب در انتخابات دیگر کشورها را در پرونده داشته و در دنیای متوهمانه و متقلبانه خود نیز محبوس هستند، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادعای بی اساسی را مطرح می کنند تا با فرافکنی، پروژه غیردموکراتیک و سناریوی از پیش تعریف شده خود را جلو ببرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خاطرنشان کرد، دور از ذهن نیست که طراحان چنین سناریوهای بچه‌گانه‌ای، به دنبال انحراف توجهات و افکار عمومی و انجام تحریکات مشکوک در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشند.

خطیب زاده تصریح کرد، توصیه  ایران به آمریکا این است که دست از فرافکنی های بیهوده،  اتهام‌زنی های بی اساس و سناریوسازی‌های مشکوک، برداشته و سعی کند مانند یک کشور عادی در سطح روابط بین‌الملل و  در ارتباط با کشورهای دیگر عمل کند. 

«جان رتکلیف» John Ratcliffe مدیر اطلاعات ملی آمریکا، ایران و روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،  سوم نوامبر 2020 برگزار خواهد شد.

تگ

کامنت