عقرب 13, 1399 18:32 Asia/Kabul
  • قدردانی جمهوری آذربایجان از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره قره‌باغ
    قدردانی جمهوری آذربایجان از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره قره‌باغ

سفیر ایران در باکو در پیامی توئیتری تاکید کرد، معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مناقشه قره‌باغ قدردانی کرد.

«سید عباس موسوی» سفیر ایران در جمهوری آذربایجان روز سه شنبه در  توئیتی نوشت، امروز به دنبال بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص بحران جاری در قره‌باغ، «خلف خلف اف» Khalaf Khalafov معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در تماس تلفنی، مراتب قدردانی دولت و ملّت جمهوری آذربایجان را از این بیانات مهم و عادلانه اعلام و بر دوستی و برادری دو کشور همسایه تاکید کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در سخنرانی تلویزیونی بمناسبت ولادت پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام صادق (ع)، به جنگ اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان اشاره کردند و با تأکید بر اینکه این موضوع حادثه‌ای تلخ و تهدیدکننده امنیت منطقه است، گفتند: این درگیری نظامی باید هرچه زودتر تمام شود؛ البته همه سرزمین‌های جمهوری آذربایجان که به‌وسیله ارمنستان تصرف شده باید آزاد شود و به آذربایجان برگردد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لزوم حفظ امنیت ارامنه در این سرزمینها و رعایت مرزهای بین‌المللی از جانب دو طرف را نیز مورد تأکید قرار دادند و افزودند: تروریست‌هایی که براساس گزارش‌های قابل اطمینان وارد منطقه شده‌اند، نباید به هیچ‌وجه نزدیک مرز ایران شوند و اگر آنها نزدیک مرز شوند، قطعاً برخورد قاطع خواهد شد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند؛ مناقشه این دو کشور بر سر منطقه قره باغ سال 1988 آغاز شد.

دور جدید این درگیری‌ها از 27 سپتامبر/6میزان آغاز شد و شماری از نیروهای دو طرف کشته و یا زخمی شدند.

کلیدواژه