عقرب 13, 1399 19:00 Asia/Kabul
  • تاکید بر استفاده از ارز ملی در نشست مشترک سازمان شانگهای و اتحادیه اوراسیا
    تاکید بر استفاده از ارز ملی در نشست مشترک سازمان شانگهای و اتحادیه اوراسیا

کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بر استفاده از ارزهای ملی برای توسعه همگرایی به ویژه در شرایط تحریم‌های یکجانبه غرب و آمریکا تاکید کردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، «کاظم جلالی» سفیر ایران در روسیه در نشست مجازی سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با موضوع «مساعی برای تحقق ظرفیت های اقتصادی منطقه و اقتصاد جهان: قدم های آتی در جهت توسعه پایدار اقتصادی»، با اشاره به ضرورت هم افزایی جهان در مقابله با ویروس کرونا گفت: همکاری سازمان شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در این وضعیت می تواند به امنیت کشورهای منطقه کمک کند.

جلالی با بیان اینکه افراط گرایی و یکجانبه گرایی و مداخله کشورهای فرامنطقه ای در امور کشورهای منطقه از مسائل مهمی است که با آن مواجه هستیم، افزود: شرایط تحریمی کنونی و سوء استفاده از وضعیت جهانی و تروریسم اقتصادی از دلایلی است که باید به سوی همگرایی سیستم واحد مالی و بانکی حرکت کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید بانک های مشترک ایجاد و استفاده از ارزهای ملی را توسعه داد، تصریح کرد، در کنار آن ایجاد بورس مشترک بین کشورهای مختلف می تواند ابزار موثر باشد.

سفیر ایران در مسکو به نقش ایران برای تقویت صلح و امنیت منطقه ای نیز اشاره و بر تداوم نقش آفرینی در این عرصه تاکید کرد و افزود: ایران از امکانات بندری خود در خلیج فارس و دریای عمان برای توسعه روابط با منطقه شرق و جنوب آسیا می تواند استفاده کند و همکاری با اروپا را با راهگذر شمال -جنوب نیز توسعه دهد.

کلیدواژه