عقرب 20, 1399 20:10 Asia/Kabul
  • استقبال ایران از توافق جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه
    استقبال ایران از توافق جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از توافق جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه درخصوص مناقشه قره باغ استقبال کرد.

وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد، توافق‌نامه جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و فدراسیون روسیه که اصول آن در طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران نیز آمده بود، به استقرار صلح پایدار در منطقه قفقاز منجر شود.

در ادامه این بیانیه، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ضرورت احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، آزادی مناطق اشغالی، بازگشت آوارگان، احترام به امنیت و حقوق اقلیت‌ها و همچنین خروج تمامی نیروهای تکفیری و جنگجویان خارجی از منطقه خاطرنشان کرد: ایران بار دیگر آمادگی خود را برای کمک به تحقق صلح و امنیت پایدار در منطقه و مشارکت در ابتکارات منطقه‌ای اعلام می‌کند.

وزارت امور خارجه ایران یادآور شد: جمهوری اسلامی همچنین آمادگی خود را برای کمک به استقرار نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خطوط تماس بر اساس بندهای 3 و 4 توافق آتش‌بس اعلام می‌کند.  

«الهام علی‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور فدراسیون روسیه شب گذشته (دوشنبه) بیانیه‌ای را مبنی بر اعلام آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره باغ از ابتدای بامداد 10 نوامبر/20عقرب به وقت مسکو امضا کردند.

کلیدواژه