قوس 04, 1399 16:25 Asia/Kabul
  • خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی درجهت صلح پایدار
    خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی درجهت صلح پایدار

وزیر امورخارجه ایران گفت: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان، همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان، گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود.

به گزارش رادیودری به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امورخارجه ایران، «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰  صحبت کردن از جنگ در افغانستان 20 سال بعد از کنفرانس بن را یک تراژدی بزرگ عنوان کرد و گفت: برای بیش از ۴۰ سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی‌هایی بوده‌اند که عمدتاً از خارج نشأت گرفته است.

وزیر امورخارجه ایران با بیان اینکه رویکرد نظامی برای ایجاد صلح شکست خورده و حضور نیروهای خارجی به معضلی دیرپا بدل شده است، افزود: ایران همواره از گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان‌ها انجام شود، حمایت کرده است ضمن اینکه سازمان ملل متحد باید در تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی نقشی محوری داشته باشد و ایران برای همکاری آمادگی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین از افتتاح راه‌آهن خواف هرات در روزهای آتی خبر داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از طریق بندر چابهار، جنوب شرق ایران، افغانستان را به جهان خارج متصل کرده و قادر است در زمینه انرژی اقدامات خوبی برای این کشور انجام دهد اما آمریکا با تروریسم اقتصادی که هم ایرانی‌ها و هم افغان‌ها را هدف قرار داده است، برای چنین همکاری‌هایی مانع‌تراشی می‌کند.

نشست دو روزه افغانستان ۲۰۲۰ صبح روز دوشنبه با حضور نمایندگان ارشد ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین المللی به منظور تبیین راهکارهای برقراری صلح، ثبات و توسعه در افغانستان در شهر ژنو آغاز به کار کرد.

کلیدواژه