قوس 14, 1399 10:59 Asia/Kabul
  • هشدار تهران به آژانس درخصوص انتشار غیرضروری اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران
    هشدار تهران به آژانس درخصوص انتشار غیرضروری اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بر ضرورت جلوگیری از انتشار غیرضروری اطلاعات تفصیلی در مورد برنامه هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین با ارسال نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز پنجشنبه منتشر شد، خواستار محکومیت شفاف و بی قید و شرط ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند برجسته هسته‌ای و صنعت دفاعی ایران شد.

غریب آبادی با اشاره به اینکه شواهد اساسی آشکاری، دست داشتن و مسئولیت رژیم اسرائیل در این حمله تروریستی را نشان می‌دهد، تاکید کرد: آژانس و کشورهای عضو آن در قبال ایران که بالاترین سطح بازرسی را دریافت می‌کند، اما از طرف دیگر دانشمندان آن در معرض تهدید به ترور قرار دارند و یا ترور می شوند، و تاسیسات هسته ای آن نیز در معرض تهدید به تعرض و یا مورد خرابکاری قرار می گیرد، مسئولیت فوری و اساسی  دارند.

در این نامه تصریح شده است: ترور دکتر محسن فخری‌زاده، تداوم اقدامات تروریستی است که از یک دهه قبل با ترور چندین دانشمند هسته‌ای ایران در سال های 2010، 2011 و 2012 آغاز شد، که مستلزم توجه مناسب از سوی جامعه بین المللی و سازمان‌های بین المللی مرتبط است.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین با اشاره به اینکه حفاظت از اطلاعات محرمانه توسط آژانس از اهمیت بالایی برخوردار است، یادآور شد: قویاً انتظار می‌رود، آژانس به رویه انتشار غیرضروری اطلاعات تفصیلی در مورد برنامه هسته‌ای ایران در گزارشات خود، خاتمه دهد.

غریب آبادی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حق ذاتی دفاع از خود را برای اتخاذ تمامی اقدامات لازم در پاسخ به این حمله تروریستی، مطابق با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل، محفوظ می‌داند.

تگ