جدی 24, 1399 18:34 Asia/Kabul
  • واکنش ایران به تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن از سوی آمریکا
    واکنش ایران به تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن از سوی آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن از سوی آمریکا را آخرین تلاش های دولت این کشور برای تکمیل نقش مخرب خود در جنگ تحمیلی و شرم آور یمن و به بن بست کشاندن راه حل سیاسی و مذاکرات صلح خواند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز چهارشنبه در واکنش به اعلام وزارت امورخارجه آمریکا برای تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن، گفت: از ابتدای جنگ یمن، آمریکا حامی اصلی جنایت‌های ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی در یمن بوده است و از هیچ کمک مالی و تسلیحاتی در این زمینه دریغ نکرد.
خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه تصمیم وزارت‌ امور خارجه آمریکا در تروریستی خواندن حزب الله یمن موجب نگرانی جامعه جهانی شده و راه حل صلح آمیز و وصول کمک های انسانی را تحت تاثیر قرار داده است، ابراز امیدواری کرد: جامعه جهانی در برابر این تصمیم شرورانه وزارت امورخارجه رژیم  آمریکا، از خود واکنش نشان دهد.
به گفته «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا، این وزارتخانه تصمیم خود برای قرار دادن نام انصارالله یمن در فهرست "سازمان تروریستی خارجی" را به کنگره آمریکا ابلاغ کرده است.
این تصمیم جدید آمریکا در حالی اتخاذ می‌شود که عربستان همراه با امارات متحده عربی، بحرین، کویت، سودان و مصر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به منظور بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرده است.
در همین حال، «ضیف الله الشامی» سخنگوی دولت نجات ملی یمن در واکنش به تصمیم وزارت امورخارجه آمریکا برای تروریستی خواندن جنبش انصارالله گفت: آمریکا در صدر تروریسم جهانی و حامی آن است و همه جهان به اظهارات «هیلاری کلینتون» وزیر امورخارجه پیشین آمریکا درباره تأسیس داعش و تسلیح واقفند.

 

کلیدواژه