جدی 28, 1399 10:13 Asia/Kabul
  • زیاده‌خواهی پاریس درباره برجام

وزیر امور خارجه فرانسه طی اظهاراتی مداخله‌جویانه، با کافی ندانستن احیای برجام، خواستار انجام مذاکراتی درخصوص فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران شد.

به نوشته وبگاه شبکه «اسکای‌نیوز»، «ژان ایو لودریان» بامداد یکشنبه درباره لزوم بازگشت همه طرف‌ها به اجرای کامل برجام اظهار داشت: «لازم است که ترتیباتی برای بازگشت ایران و ایالات متحده به توافق هسته‌ای انجام شود».

لودریان سپس مدعی شد: «احیای توافق هسته‌ای کافی نیست. لازم است گفت‌وگوهای سختی درباره فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی بالستیک ایران داشته باشیم».

شامگاه شنبه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا از اعلام ایران درباره آمادگی برای تولید اورانیوم فلزی به‌عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران «عمیقاً ابراز نگرانی» کردند و از تهران خواستند به تعهدات برجامی خود بازگردد.

روز  دو‌شنبه 4 ژانویه(15جدی)  پس از آنکه «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» از سوی مجلس شورای اسلامی ایران تصویب و به دولت ابلاغ و رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دستور اجرای قانون مزبور را صادر کرد، سازمان انرژی اتمی ایران در راستای اجرای این قانون تولید اورانیوم با غنای 20 درصد را آغاز کرد.

این قانون  در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و  بی‌عملی کشورهای اروپایی در قبال تعهداتشان تصویب شده است.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

ایران تأکید کرده است در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

تگ