دلو 02, 1399 09:13 Asia/Kabul
  • ظریف: اجرای کامل برجام در گرو رفع تحریم‌هاست
    ظریف: اجرای کامل برجام در گرو رفع تحریم‌هاست

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به علاقه‌مندی ایرلند برای نقش آفرینی درباره حفظ و اجرای کامل برجام گفت: اجرای کامل برجام در گرو رفع تحریم‌هاست.

به گزارش رادیودری، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در کنفرانس ویدیویی با «سایمون کاوونی» وزیر امور خارجه ایرلند یادآور شد، ایران از ابتدا به تمامی تعهدات خود در قالب برجام عمل کرده و بعد از خروج آمریکا و ناتوانی اروپا برای اجرای کامل تعهدات برجامی و عدم برخورداری ایران از منافع برجامی، براساس ماده ۳۶ برجام تعهدات خود را کاهش داده است.

ظریف همچنین  با تبریک به ایرلند برای عضویت در شورای امنیت به‌عنوان عضو غیر دائم، بر وظایف این شورا در چارچوب منشور سازمان مللل متحد و چند جانبه گرایی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: اقدام های آمریکا با ایجاد مزاحمت و وضع تحریم های غیرقانونی به‌ویژه در چند سال اخیر که با اهداف و مفاد منشور مغایرت داشته و ناقض معاهدات بین المللی بوده است و از این جهت به چند جانبه گرایی ضربه وارد کرده است؛ انتظار این است همه کشورها بویژه اعضای شورای امنیت در راستای صلح و امنیت بین المللی  تلاش سازنده داشته باشند.

ظریف دیدگاه های ایران و ایرلند را در بسیاری از موضوع های مهم منطقه ای چون خلع سلاح و کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن و سوریه نزدیک دانست و از شروع روند بازگشایی سفارت ایرلند در تهران استقبال کرد.

«سایمون کاوونی» وزیر امور خارجه ایرلند نیز روابط ایران و ایرلند را بسیار مهم  دانست و افزود که سفارت ایرلند در تهران چند سال پیش به علت مشکلات مالی در کنار چندین سفارت در کشورهای دیگر موقت تعطیل شد و هم اکنون در اولین فرصت در صدد بازگشایی آن هستیم و اقدامات اجرایی آن آغاز شده است .

کاوونی تصریح کرد، ایرلند برجام را یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه گرایی می داند و با توجه به عضویت در شورای امنیت و انتخاب به‌عنوان تسهیل گر قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به برجام، در نظر دارد نقش فعال و سازنده ای در این زمینه ایفا کند.

تگ