دلو 04, 1399 09:24 Asia/Kabul
  • ظریف:پنجره فرصت برای دولت جدید آمریکا تا ابد بازنخواهد بود
    ظریف:پنجره فرصت برای دولت جدید آمریکا تا ابد بازنخواهد بود

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه پنجره فرصت برای دولت جدید آمریکا تا ابد بازنخواهد بود،گفت:ابتکار عمل صرفا بر عهده واشنگتن است.

«محمدجواد ظریف»وزیر امورخارجه ایران روز جمعه در مقاله ای که در نشریه آمریکایی «فارن افرز»منتشر شد،با اشاره به اینکه دولت جدید در واشنگتن با انتخابی بنیادین روبروست،نوشت:دولت بایدن یا سیاست‌های شکست‌خورده دولت ترامپ را در پیش بگیرد و به مسیر پست‌انگاری همکاری بین‌المللی و قوانین بین‌المللی ادامه دهد و یا اینکه  مفروضات شکست‌خورده گذشته را کنار گذاشته و ارتقاء صلح و مودت را در منطقه دنبال کند.

ظریف همچنین با اشاره اقدامات نا امن کننده آمریکا در منطقه همچون به شهادت رساندن سردار سلیمانی افزود:آمریکا با ترور یک فرمانده برجسته در مبارزه علیه گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های شبه نظامی در عراق و سوریه جنایتی نابخشودنی به فهرست طولانی تجاوزات خود علیه ایران افزود.

وزیر امورخارجه ایران با یاد آوری اینکه آمریکا با خروج از برجام و تحریم های همه جانبه و جنگ اقتصادی، عملا ایران را به دلیل پایبندی به یک توافق مورد تأیید سازمان ملل متحد تنبیه کرد،ادامه داد:ایران از ماه ثور 1398، مطابق با توافق هسته ای توانمندی‌های هسته‌ای خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

ظریف افزود:دولت تازه‌وارد بایدن هنوز هم می‌تواند توافق هسته‌ای را نجات دهد، اما مشروط بر اینکه تمام تحریم‌هایی که از زمان روی کار آمدن ترامپ اعمال، بازاعمال یا ذیل برچسب تازه‌درآمده‌اند، حذف کند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه امکان هیچ بازمذاکره‌ای در خصوص مسئله هسته ای وجود ندارد،تصریح کرد:جدا از موضوع هسته‌ای، ایران همواره آماده بوده تا در مورد مسائلی که منطقه ما را مشوش کرده است، گفت‌وگو کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین تاکید کرد:غربی‌ها و خصوصا آمریکایی‌ها، اگر می‌خواهند از اشتباهاتی که همواره در گذشته مرتکب شده‌اند، اجتناب کنند، باید درک خود از ایران و منطقه را اصلاح کنند.

تگ