دلو 08, 1399 13:34 Asia/Kabul
  • شمخانی: راهبرد آمریکا در افغانستان، تداوم جنگ و خون ریزی است
    شمخانی: راهبرد آمریکا در افغانستان، تداوم جنگ و خون ریزی است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، راهبرد آمریکا در افغانستان را تداوم جنگ و خون ریزی دانست.

به گزارش رادیودری، «علی شمخانی»دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه در دیدار با «ملا عبدالغنی برادر » رییس هیأت سیاسی طالبان که روز گذشته وارد تهران شده است با اشاره به سابقه شرارت و جنگ افروزی آمریکا در منطقه تصریح کرد: آمریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ راهبرد آمریکا تدوام جنگ و خون ریزی میان طیف‌های مختلف افغانستانی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: آمریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن بست در مذاکرات میان طرف‌های مختلف افغانستانی دنبال می‌کند تا آن‌ها را مقصر ناامنی و بی ثباتی نشان دهند.

شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان در روندی کاملا مسالمت آمیز تاکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین امنیت افغانستان به ویژه در استان‌های هم مرز با ایران را امری غیرقابل اغماض دانست و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید کرد.

ملا عبدالغنی برادر نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از روند مذاکرات صلح در افغانستان و با اشاره به بد عهدی‌های ترامپ در اجرای توافقنامه صلح تصریح کرد: ما به آمریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور امریکا باشد می‌جنگیم.

ملا عبدالغنی برادر همچنین با تاکید بر حفظ امنیت مرزهای ایران و افغانستان گفت: در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش کنند.

هیأت سیاسی طالبان به ریاست «ملا عبدالغنی برادر» روز (سه‌شنبه) وارد تهران شد و مورد استقبال مقامات وزارت امور خارجه ایران قرار گرفت.

تگ