دلو 11, 1399 12:35 Asia/Kabul
  • عراق به دنبال گشودن گذرگاه مرزی جدیدی با ایران است
    عراق به دنبال گشودن گذرگاه مرزی جدیدی با ایران است

اداره محلی استان «واسط» عراق از موافقت دولت مرکزی این کشور برای گشودن گذرگاه مرزی جدیدی در شرق این استان با ایران خبر داد.

 «ماجد العتابی» مدیر اطلاع رسانی استان واسط روز شنبه در گفت وگو با روزنامه الصباح اعلام کرد، این استان موافقت دولت مرکزی برای گشودن گذرگاه «الشهابی» در مرز با ایران را کسب کرده است که باعث کاهش شلوغی گذرگاه زرباطیه (مهران) در مرز با ایران و کسب درآمد جدیدی برای استان واسط خواهد شد.

گذرگاه الشهابی ناحیه «شیخ سعد» در جنوب شهر کوت، مرکز استان واسط عراق را به استان ایلام ایران وصل می کند.

مدیر اطلاع رسانی استان واسط تاکید کرد: گشودن این گذرگاه جدید بستگی به تکمیل موافقت ادارات ذیربط و آمادگی آن و میزان ایمنی در برابر وقوع سیل دارد که اداره منابع آبی گزارش مربوط به آن را در دست تهیه دارد.

العتابی تصریح کرد: عملیات آسفالت جاده ارتباطی بین گذرگاه الشهابی و ناحیه شیخ سعد به طول 40 کیلومتر انجام و برای تردد خودروها آماده شده است.

برپایه این گزارش، این گذرگاه جدید از داخل مرز عراق 70 کیلومتر با گذرگاه زرباطیه فاصله دارد اما فاصله آن از داخل مرز ایران تا گذرگاه زرباطیه (مهران) به دلیل پستی و بلندی و ناهمواری های موجود 200 کیلومتر است.

العتابی افزود: گذرگاه جدید نزدیکتر به شهرهای مقدس کربلای معلی و نجف اشرف است و همچنین باعث تامین منابع مالی جدیدی برای استان واسط خواهد شد.

کلیدواژه