دلو 11, 1399 13:47 Asia/Kabul
  • عمویی: ایران نقشی برای ریاض در توافق هسته‌ای قائل نیست
    عمویی: ایران نقشی برای ریاض در توافق هسته‌ای قائل نیست

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران نقشی برای عربستان در برجام قائل نیست.

به گزارش خبرنگار رادیو دری؛«ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران روز شنبه در خصوص ورود عضو جدید به برجام، گفت: اعضای برجام مشخص بوده و این امر در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است، بر این اساس عربستان در برجام جایی ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران با بیان اینکه ابهامات بسیاری در زمینه برنامه هسته‌ای عربستان وجود دارد،افزود:ایران اعلام آمادگی کرده است که درباره مسائل فی مابین با ریاض صحبت شود و یکی از موضوعات اصلی که باید با سعودی‌ها در میان گذاشت خرید‌های تسلیحات آن‌ها و اقداماتشان علیه مردم یمن است.

عمویی با بیان اینکه در حال حاضر ایران سیاست خنثی سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کند،و بدنبال اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمینه لغو تحریم‌ها است،تصریح کرد:اروپایی‌ها عملکرد بی نتیجه و بی سرانجامی در زمینه توافق هسته‌ای داشتند، به تعهدات خود عمل نکرده اند بنابراین مطالبه اجرای تعهدات روی میز است و از طرف اروپایی بازخواست می شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران همچنین با اشاره به ادعا‌های جدید رئیس جمهور فرانسه در زمینه برجام، گفت: ادعای مقام فرانسوی که گفته ایران باید اول به برجام برگردد مبتنی بر واقعیت‌ها نیست.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در گفت و گو با خبرنگاران در پاریس ،حضور برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان را در مذاکرات احتمالی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران، خواستار شد.

کلیدواژه