دلو 12, 1399 00:38 Asia/Kabul
  • خطیب‌زاده: تسلیحات کشورهای غربی عامل اصلی بی‌ثباتی در خلیج فارس است
    خطیب‌زاده: تسلیحات کشورهای غربی عامل اصلی بی‌ثباتی در خلیج فارس است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تسلیحات فرانسوی در کنار دیگر سلاح‌های غربی را عامل اصلی بی‌ثباتی در خلیج فارس دانست.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، «سعید خطیب‌زاده»سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه در واکنش به اظهارات اخیر «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه گفت: برجام یک توافق چند جانبه بین‌المللی است که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تایید و تثبیت شده و به هیچ وجه قابل مذاکره مجدد نبوده و طرف‌های آن هم مشخص و غیرقابل تغییر هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اظهار داشت: آمریکا از این توافق خارج شده و اروپا در حفظ آن ناتوان بوده است و اگر تمایلی به احیا و حفظ برجام وجود دارد، راه حل آن ساده است، آمریکا به برجام بازگردد و تمامی تحریم‌های برجامی و غیربرجامی که در دوره رییس‌جمهور پیشین آن کشور وضع شده‌اند را رفع کند.   

خطیب‌زاده با اشاره به فروش انبوه تسلیحات توسط فرانسه به کشورهای حاشیه خلیج فارس تصریح کرد: اگر مقامات فرانسوی نگران فروش تسلیحاتی هنگفت خود به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هستند، بهتر است در سیاست‌های خود تجدیدنظر کنند.  

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه تسلیحات فرانسوی در کنار دیگر سلاح‌های غربی مسبب قتل عام و کشتار هزاران یمنی است، خاطرنشان کرد: این تسیحات عامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه خلیج فارس بوده و بدون توقف سیل صادرات تسلیحاتی فرانسه، انگلیس، آمریکا و دیگران،  نمی‌توان انتظار ثبات و آرامش در این منطقه حساس را داشت.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در گفت و گو با خبرنگاران در پاریس ،حضور برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان را در مذاکرات احتمالی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران، خواستار شد.

کلیدواژه