دلو 19, 1399 10:22 Asia/Kabul
  • عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان:انقلاب ایران جرقه امیدی بود برای تمامی مسلمانان جه
    عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان:انقلاب ایران جرقه امیدی بود برای تمامی مسلمانان جه

عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان انقلاب اسلامی ایران را جرقه ی امیدی برای تمامی مسلمان جهان دانست.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از ایسنا، محی الدین مهدی، عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان در وبینار «امام خمینی(ره)؛ انقلاب اسلامی و مسأله افغانستان» گفت: انقلاب ایران و امام خمینی تاثیر زیادی در جامعه افغانستان داشت و احمد شاه مسعود از جمله نخبگان افغانستانی بود که کتاب های امام خمینی را می خواند.
وی ادامه داد: بسیاری از انقلابیون تحصیل کرده افغانستان متاثر از آثار امام خمینی و شاگردان امام بودند. انقلاب ایران جرقه امیدی بود برای تمامی مسلمان جهان که تحت رژیم های سلطه بودند. آنها نمی دانستند که چه الگو و مدلی برای جایگزین داشته باشند و انقلاب اسلامی یک نمونه خوب بود.

این عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت: برهان الدین ربانی در جلسه ای که در رابطه با تقریب مذاهب در تهران داشت و گفته می شود همان صحبت شان باعث شد دشمن در شهادتش عجله کند، گفت که نظام جمهوری اسلامی و امام خمینی که آن را بنیان گذاشت، درباره شرعی بودن یا شرعی نبودن جنگی که طالبان به راه انداختند باید نظر دهند. این سخن نشان می دهد که نگاه علمای افغانستان به انقلاب اسلامی و اهمیت آن تا چه اندازه بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا انقلاب اسلامی در ایران به ثمر نشست اما در افغانستان نه؟ اظهار کرد: در ایران رهبری واحد و بلامنازع امام خمینی مطرح است اما در افغانستان چنین چهره ای که همه ملت به او اقتدا کنند وجود ندارد. ایران یک ملت شد و تفرقه ها به حداقل رسید اما در افغانستان متاسفانه از طلیعه انقلاب اسلامی مسایل قومی مطرح است و هر قوم برای خود رهبری دارد و هر کس مطابق با نظر خود پیش می رود. وابستگی هایی که احزاب و نهادها با دنیای بیرون در افغانستان دارند از عوامل  موثر دیگر در این است که انقلاب در افغانستان محقق نشد.

کلیدواژه