دلو 22, 1399 14:48 Asia/Kabul
  • ظریف: ایران به زودی اقدام جبرانی جدیدی ذیل توافق هسته‌ای اتخاذ خواهد کرد
    ظریف: ایران به زودی اقدام جبرانی جدیدی ذیل توافق هسته‌ای اتخاذ خواهد کرد

وزیر امور خارجه ایران گفت: در پاسخ به  پایبند نبودن آمریکا و اروپا به برجام، ایران به زودی اقدام جبرانی جدیدی ذیل توافق هسته‌ای اتخاذ خواهد کرد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پیامی ویدئویی به زبان انگلیسی خطاب به دولت جدید آمریکا افزود: با حضور دولتی جدید در واشنگتن این فرصت وجود دارد که رویکرد تازه‌ای آزموده شود، اما پنجره کنونی به سرعت در حال بسته شدن است.
ظریف تصریح کرد: در پاسخ به پایبند نبودن تاسف بار آمریکا و اروپا به تعهداتشان ذیل توافق هسته‌ای، به زودی دولت ایران مجبور خواهد بود تا اقدام جبرانی تازه‌ای اتخاذ کند؛ این اقدام جبرانی همانگونه که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده در انطباق با حقوق مسلم جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام شامل گسترش برنامه هسته‌ای و کاهش همکاری‌ با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
وزیر امورخارجه ایران همچنین با بیان اینکه تهران بارها و بارها آمادگی ‌اش را برای تعامل و همکاری در جهت اهداف مشترک‌ با همسایگان ثابت کرده است، گفت: هدف دائمی ایران در تمامی تلاش‌ها ساخت منطقه‌ای با ثبات‌تر، آرام ‌تر و شکوفاتر بوده و در این خصوص ابتکارهایی را ارائه کرده‌ است.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ابراز امیدواری کرد همسایگان ایران نیز آموخته باشند که نمی ‌توانند منتظر آن بمانند که بیگانگان امنیت ‌شان را تامین کنند؛ چرا که تقدیر جغرافیایی آن است که همواره همسایگان کنار یکدیگر باقی بمانند.

کلیدواژه