حوت 03, 1399 13:44 Asia/Kabul
  • ظریف: دو رویی آمریکا و اروپا در برخورد با توافق هسته ای ایران
    ظریف: دو رویی آمریکا و اروپا در برخورد با توافق هسته ای ایران

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد، آمریکا و اروپا در برخورد با توافق هسته ای ایران با دو رویی و نفاق عمل می کنند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران،  در مصاحبه با شبکه  خبری پرس تی وی گفت: اروپا از برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده و این، درنوع خود، نفاق و دورویی است.

وزیر امور خارجه ایران افزود: آمریکا هر طرفی را که قوانینش را اجرا نکند، مجازات می کرد، اما به تعهدات خود پایبند نبود.

ظریف  گفت:  سیاست های آمریکا تغییر نکرده و جو بایدن رئیس جمهوری این کشور  فقط ادعاهایی را مطرح کرد.

به گفته وزیر امور خارجه ایران:  مشکل این است که آمریکا به اعمال تحریم های اقتصادی، عادت کرده است اما این سیاست، ایران را فریب نداد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد،  آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم ها به توافق هسته ای بازگردد، زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است.

ظریف همچنین گفت: اسرائیل به توسعه نیروگاه " دیمونا  " که تنها مرکز هسته ای در منطقه برای ساخت بمب های هسته ای است، اقدام می کند اما  شاهد هیچ نگرانی از جانب اروپا نبوده ایم.

وزیر امور خارجه ایران،  با اشاره به فتوای حضرت آیت الله خامنه ای  رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص حرام بودن ساخت بمب هسته ای گفت:  فتوایی مبنی بر حرام بودن در اختیار داشتن و ساخت تسلیحات هسته ای داریم.

ظریف با تاکید بر اینکه   دموکراسی داریم و قوانین کشور را که  مجلس شورای اسلامی ایران به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می کنیم افزود: حقوق خود را خواهیم گرفت و برخی از اقدامات را آغاز کرده ایم.

ظریف در ادامه این گفتگو با اشاره به  حضور  رافائل گروسی مدیر کل  آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، گفت: آژانس  باید عادلانه رفتار کند.

وزیر امور خارجه ایران،  تاکید کرد که ایران درصدد ساخت سلاح هسته ای نیست و کشورهای اروپایی باید در زمینه روابط اقتصادی، درست عمل کنند.

 

کلیدواژه