حوت 04, 1399 08:27 Asia/Kabul
  • بیانیه مشترک ایران و آژانس درباره راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران
    بیانیه مشترک ایران و آژانس درباره راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در پایان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران، با صدور بیانیه‌ای مشترک درباره تداوم فعالیت‌های ضروری بازرسان آژانس در ایران تفاهم کردند.

به گزارش رادیودری، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای آژانس بین المللی انرژی منتشر شد، آمده است که این آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران روح اعتماد دو طرفه را که منجر به صدور بیانیه مشترک در تهران مورخ 26 اوت 2020 (5سنبله 1399) شد مورد تاکید قرار دادند.

این بیانیه می‌افزاید: سازمان انرژی اتمی ایران در راستای پیروی از مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران موسوم به « قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ ها و صیانت از منافع ملت ایران» به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که از 23فوریه 2021 (5حوت1399) اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام متوقف خواهد شد.

در این بیانیه‌ی مشترک توافق شد که ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان همانند قبل، ادامه دهد.

همچنین‌ یک تفاهم فنی دوجانبه موقت نیز حاصل شد که به موجب آن آژانس به فعالیت های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای سه ماه ادامه دهد.

مجلس شورای اسلامی اول دسامبر 2020 (11قوس 1399) با تصویب قانون لغو تحریم‌ها، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را درخصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

براساس ماده 6، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است براساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، دوشنبه گذشته نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را به مدیرکل آژانس تسلیم کرد.

در همین پیوند، مدیر کل آژانس شنبه شب برای دیدار با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و گفت‌وگو درباره آخرین تحولات در فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی به تهران سفر کرد. وی علاوه بر این با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم دیدار و گفت‌وگو کرد.

تگ