حوت 04, 1399 22:00 Asia/Kabul
  • غریب آبادی: همه دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می‌شود
    غریب آبادی: همه دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می‌شود

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین دوشنبه شب اعلام کرد، بر اساس قانون "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" همه دسترسی های تکمیلی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران از نیمه شب امشب متوقف می شود.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، "کاظم غریب آبادی" در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد، از ساعت 24 امشب چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم و دستورات لازم به تاسیسات هسته ای صادر شده است.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام  (8 می 2018)(18 ثور 1397)  تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019(18 ثور 1398) در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود.

جمهوری اسلامی ایران قصد دارد از 23 فوریه (پنجم حوت) اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون " اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران"  متوقف کند.  مجلس شورای اسلامی ایران 1 دسامبر/10 قوس گذشته با تصویب این قانون دولت ایران را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده 6 این قانون، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی‌های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»

غریب آبادی دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

 

تگ