حوت 06, 1399 09:00 Asia/Kabul
  • جدیت مجلس برای راستی‌آزمایی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی
    جدیت مجلس برای راستی‌آزمایی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، بر جدیت مجلس برای راستی‌آزمایی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی تاکید کرد.

«عباس گلرو» رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران،  روز سه شنبه در مصاحبه با خبرگزاری " ایران پرس "  گفت: افزایش غنی‌سازی و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نتیجه خباثت‌های اسرائیل و فشار حداکثری آمریکا است.

به گفته عباس گلرو، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی باید متوقف شود و براساس بند 6 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ های مجلس، مکانیسمی مبنی بر تشکیل تیمی از نمایندگان مجلس برای راستایی‌آزمایی آن تدوین شده است.

عباس گلرو  همچنین گفت:  این تیم همکاری نزدیک با دولت و به ویژه سازمان انرژی اتمی برای رصد و نظارت بر عملی شدن توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام  این کشور را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند.

مجلس شورای اسلامی ایران،  نیز با تصویب قانون لغو تحریم‌ها دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی  را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد. 

تگ