حوت 06, 1399 17:21 Asia/Kabul
  • سردار دهقان: توان دفاعی ایران هرگز وابسته به سلاح اتمی نیست
    سردار دهقان: توان دفاعی ایران هرگز وابسته به سلاح اتمی نیست

مشاور فرمانده معظم کل قوای ایران در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حرام بودن تولید و استفاده از سلاح هسته ای، تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران هرگز توان دفاعی خود را به سلاح اتمی گره نزده و نخواهد زد.

سردار حسین دهقان در گفت و گو با بخش انگلیسی شبکه خبری فرانس ۲۴، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری داشته و جزو معدود کشورهای جهان است که معاهده ان پی تی را امضا کرده، تصریح کرد: ما هرگز گامی بسوی توسعه تسلیحات هسته ای برنداشته و برنخواهیم داشت.

وی افزود: ممنوعیت ساخت سلاح هسته ای یک فتوای دینی از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی است؛ جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تولید، ذخیره و استفاده از سلاح های کشتار جمعی و در صدر همه این ها با سلاح اتمی مخالف است.

سردار دهقان یاآورد شد: تمام جهان می داند تنها کشوری که نسبت به تولید، ذخیره و استفاده از بمب اتم اقدام کرده است، آمریکاست؛ در واقع جنگ سرد در نتیجه حرکت کشورها به سمت تولید سلاح هسته ای شکل گرفت و آنها نام آن را بازدارندگی گذاشتند.

مشاور فرمانده معظم کل قوای ایران در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی در خصوص برجام نیز گفت: آمریکایی هر ادعایی که در زمینه برجام دارند، باید ابتدا به همان شرایط سال ۲۰۱۵میلادی که برجام مورد توافق و اجماع قرار گرفت، برگردند و همه تحریم ها و محدودیت ها در حوزه ها بانکی، بیمه ای و... علیه ملت ایران را لغو کنند؛ اگر این اتفاق بیفتد، ایران هم به تعهدات خود باز خواهد گشت.

وی همچنین این گلایه را خطاب به اروپایی ها مطرح کرد که آنها بعد از خروج امریکا از برجام هیچ اقدام عملی و جدی وتعیین کننده را در راستای تعهدات برجامی خود انجام ندادند.

تگ