حوت 07, 1399 11:03 Asia/Kabul
  • تخت روانچی: تحریم‌های ایران باید تا سه ماه آینده برداشته شوند
    تخت روانچی: تحریم‌های ایران باید تا سه ماه آینده برداشته شوند

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد چهارشنبه شب با تاکید بر اینکه برای بازگشت واشنگتن به اجرای تعهدات خود وفق برجام نیازی به مذاکره نیست، تصریح کرد، تحریم‌های ایران باید تا سه ماه آینده برداشته شوند.

"مجید تخت روانچی" در گفت‌وگو با شبکه الجزیره خاطرنشان کرد، اگر تا سه ماه آینده تحریم های ایران رفع شود، تهران مطابق تعهدات خود عمل خواهد کرد.

"تخت روانچی" به گام های برجامی ایران اشاره کرد و افزود: اقداماتی که ایران پس از خروج غیرقانونی واشنگتن از برجام انجام داده است، تشدید تنش نیست.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور پیشین آمریکا، می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام به طور کامل تعهداتش در قبال توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک‌سال بعد  از آنکه دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند، تهران اعلام کرد، تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود.

دولت "جو بایدن" رئیس جمهوری جدید آمریکا که پیشتر وعده بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های غیرقانونی ایران را مطرح کرده بود، با ورود به کاخ سفید این اقدام را مشروط به اجرای تعهدات ایران کرده است.

این درخواست در حالی مطرح شده که واشنگتن طرفی بوده که با نقض توافق هسته‌ای به صورت یکجانبه از آن خارج شده است. 

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرده است که هیچ قید و شرط و مطالبات جدیدی را برای اینکه آمریکا به برجام برگشته و تعهداتش را اجرا کند نخواهد پذیرفت.

تگ