حوت 07, 1399 17:20 Asia/Kabul
  • تاکید گروسی بر ضرورت دستیابی به توافقی درباره برنامه هسته ای ایران
    تاکید گروسی بر ضرورت دستیابی به توافقی درباره برنامه هسته ای ایران

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر ضرورت دستیابی به توافقی درباره برنامه هسته ای ایران، گفت: اگر ایران و دیگر کشورها از جمله آمریکا در باره این برنامه به توافق دست نیابند، جامعه جهانی با وضعیت کاملا جدیدی درمورد پیشرفت هسته ای ایران روبه رو می شود.

به گزارش رادیودری، «رافائل گروسی» روز پنجشنبه در گفت وگو با شبکه خبری ژاپنی( ان اچ کی) گفت که به موضوع کاهش دسترسی بازرسان آژانس به سایت های ایران از همان ابتدا با جدیت توجه داشته است و همین موضوع او را واداشت تا برای مذاکره به تهران سفر کند.

مدیرکل آژانس درعین حال مدعی شد که تعلیق پروتکل الحاقی خسارتی مهم برای جامعه جهانی است و افزود: آژانس سیستمی برای ادامه گردآوری اطلاعات از طریق دوربین ها و دیگر تجهیزات نظارتی دایر در تاسیسات هسته ای ایران تا سه ماه راه اندازی کرده است.

گروسی اضافه کرد:اگر ایران و دیگر طرف های مرتبط به توافقی سیاسی دست یابند، آژانس قادر به دسترسی به این اطلاعات گردآوری شده، خواهد بود.

ایران و آژانس یکشنبه گذشته توافق کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی در ایران به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس شورای اسلامی ایران هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌شود.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام  (8 می 2018)  تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران  می 2019 در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود.

جمهوری اسلامی ایران از 23 فوریه/5حوت اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون " اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران"  متوقف کرد.  

براساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

کلیدواژه