حوت 10, 1399 09:01 Asia/Kabul
  •  تخت‌روانچی: راه آسان بازگشت آمریکا به برجام، اجرای تعهدات است
    تخت‌روانچی: راه آسان بازگشت آمریکا به برجام، اجرای تعهدات است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، مجید تخت روانچی در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره با یادآوری اینکه ایالات متحده از برجام خارج شده است، افزود: دولت بایدن در موارد متعددی اعلام کرده است که ایالات متحده به توافق هسته‌ای خواهد پیوست، اما تاکنون شاهد هیچ تغییری در سیاست ایالات متحده در قبال توافق هسته‌ای نبوده‌ایم.

تخت‌روانچی با بیان اینکه مذاکره باید برنامه و دستور کار داشته باشد و از ابتدا تا انتهای آن معلوم باشد، اظهار کرد: از نظر ما آنچه که لازم است، آمریکا باید تصمیم بگیرد تعهداتش را بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام اجرا کند. تا الان، آمریکا همچنان ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به اینکه آیا کاهش تحریم می‌تواند بخشی از بازگشت به توافق معنا شود، گفت: مشخصا تحریم‌ها بخشی از این توافق بودند و باید برداشته می‌شدند تا ایران هم به طور کامل به تعهدات خود عمل کند.

وی در پاسخ به اینکه گام‌های ایران باعث تشدید تنش نخواهد شد، گفت: ما علاقه ای به تشدید تنش نداریم حتی در زمان دولت ترامپ که این تنش و اقدامات تحریک‌آمیز را آغاز کرد.

وی خاطرنشان کرد: گام هایی که ما برداشته‌ایم نمی‌تواند باعث تشدید تنش شود. وقتی که دولت ترامپ به خروج از برجام تصمیم گرفت، طرف‌های باقی‌مانده در برجام از ما خواستند که موضع مشابه ترامپ را اتخاذ نکنیم. گفتند که خسارات ما را به خاطر خروج دولت ترامپ از توافق، جبران خواهند کرد. ما یکسال صبر کردیم اما وعده آنها هیچ چیزی نصیب ما نکرد و یک وعده توخالی بود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: از این رو، ما هیچ گزینه دیگری نداشتیم تا اقدامات خاصی را انجام دهیم که یک تعادل لازم در توافق هسته‌ای ایجاد کند. به این دلیل بود که اعلام کردیم قصد داریم گام‌های خاصی را برداریم.

تخت روانچی درباره کاهش تعداد بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت: این مطلب که ایران بازرسان آژانس را اخراج کرده است، درست نیست. تصمیم گرفتیم که پروتکل الحاقی را اجرا نکنیم اما در عین حال عضو پیمان منع گسترش سلاح اتمی (ان پی تی) هستیم. 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار کرد: توافقی بین ایران و آژانس شکل گرفته است که باید در طول سه ماه آینده اتفاق بیفتد. اگر در طول سه ماه آینده تحریم‌ها برداشته شود، ما هم در راستای توافقی که با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در تهران انجام شده است، اقدام خواهیم کرد.

تخت روانچی با یادآوری اینکه با خروج آمریکا، اکنون گروه ۱+۴ وجود دارد، ادامه داد: ما یک قالبی به نام ۴+۱ داریم و بر این اساس نشست‌هایی داریم. اگر آمریکا می‌خواهد به این گروه ملحق شود، باید به تعهدات خود عمل کند، تحریم‌ها را علیه ایران، همه تحریم‌هایی که در طول پنج سال گذشته وضع شده است، لغو کند؛در این صورت ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود بازخواهد گشت.

 

تگ