حوت 11, 1399 13:05 Asia/Kabul
  • کمالوندی: تحریم‌ها لغو نشود، اطلاعاتی در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد
    کمالوندی: تحریم‌ها لغو نشود، اطلاعاتی در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تا زمانی که تحریم‌های ضد ایرانی لغو نشود، هیچ اطلاعاتی در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار نمی‌گیرد.

به گزارش رادیودری، «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به توافق اخیر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: تفاهمی با آژانس در چارچوب حفظ برخی اطلاعات مشروط به لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات صورت گرفته که در فاصله زمانی حداکثر سه ماه در اختیار آژانس بگذاریم اما هیچ دسترسی، بازرسی و اظهاریه پروتکلی قرار نیست صادر شود.

کمالوندی با بیان اینکه قانون «اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» مجلس شورای اسلامی ایران صددرصد اجرا می‌شود، تصریح کرد: در صورتی که تحریم‌ها لغو شد، اطلاعاتی که در این مدت نگهداری شده را در اختیار آژانس قرار می‌دهیم در غیر این صورت اطلاعات بعد از سه ماه از حافظه دوربین‌ها حذف و ثبت اطلاعات متوقف خواهد شد.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده ‌داده شده برای حفظ این توافق نداشتند. 

مجلس شورای اسلامی ایران،  نیز با تصویب قانون لغو تحریم‌ها دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی  را محدود کرده و گام‌های بیشتری را درخصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

تگ