حوت 14, 1399 15:58 Asia/Kabul
  • الجزیره: عقب نشینی کشور‌های اروپایی از ارائه قطعنامه علیه ایران
    الجزیره: عقب نشینی کشور‌های اروپایی از ارائه قطعنامه علیه ایران

شبکه خبری الجزیره از عقب نشینی کشور‌های اروپایی برای ارائه پیش‌نویس طرحی علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد.

به گزارش رادیو دری ، الجزیره روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد: انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا برای تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران به دلیل کاهش همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شورای حکام آژانس عقب نشسته‌اند.

این شبکه خبری جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.

خبرنگار روزنامه «وال استریت ژورنال» در بروکسل هم در حساب کاربری خود در توئیتر خبر مشابهی را به نقل از برخی منابع منتشر کرده؛ اما با این حال، گفت که به دنبال تأیید آن از منابع دیگری است.

خبرگزاری رویترز، پیشتر، در این خصوص گزارش داده بود که با وجود هشدارهای ایران و روسیه، تروئیکای اروپایی به دنبال تصویب قطعنامه علیه ایران هستند و خبرگزاری فرانسه هم نوشت، این قطعنامه که مورد حمایت آمریکا نیز هست، احتمالا فردا (جمعه) به رأی گذاشته ‌می شود.

این اخبار در حالی منتشر شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران 23 فوریه و در راستای اجرای ماده ششم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نظارت‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. البته دو روز قبل از اجرای این قانون، در پی سفری که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران داشت، موافقتنامه‌ای موقت بین ایران و آژانس صادر شد که بر مبنای آن مقرر شد ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را ضبط کند و نزد خود نگه دارد.

در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

تگ