حوت 16, 1399 09:18 Asia/Kabul
  • جو بایدن وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرد
    جو بایدن وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرد

« جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای به روسای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را برای یکسال دیگر تمدید می‌کند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، بایدن در این نامه خاطرنشان کرد وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران که برای نخستین بار در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ / 24 حوت 1373 اعلام شد بعد از ۱۵ مارس ۲۰۲۱ / 25 حوت 1399 نیز لازم‌الاجرا است. 

بایدن در دستور اجرایی تمدید این شرایط هم مدعی شده است اقدامات و سیاست‌های دولت ایران از جمله گسترش و توسعه موشک‌ها و سایر قابلیت‌های تسلیحاتی نامتقارن و متعارف و آنچه «شبکه و کارزار تجاوزات منطقه‌ای، پشتیبانی از گروه‌های تروریستی و فعالیت‌های بدخواهانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و  جایگزین‌های آن» نامیده است، همچنان تهدیدی غیرمعمول و خارق العاده برای امنیت ملی ، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده است.

در تاریخ ۱۴ ماه نوامبر سال ۱۹۷۹، جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا با صدور فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰ علیه ایران وضعیتی اضطراری اعلام کرد که این امر تاکنون از سوی روسای جمهور این کشور بار‌ها تمدید شده است.

دیگر فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ از ۱۵ مارس ۱۹۹۵ از سوی دولت بیل کلینتون و بمنظور منع برخی معاملات مربوط به توسعه نفتی ایران صادر شده بود.

 

تگ