حوت 16, 1399 09:22 Asia/Kabul
  • خطیب زاده: جزایر سه‌گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند
    خطیب زاده: جزایر سه‌گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند

"سعید خطیب زاده" سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بیانیه پایانی اجلاس وزرای اتحادیه عرب را مردود خواند و تاکید کرد: جزایر سه‌گانه بخش جدایی ناپذیر از سرزمین ایران هستند.

به گزارش ایرنا، خطیب زاده جمعه شب در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس وزرای اتحادیه عرب و کمیته جعلی چهار جانبه که با داستان سرایی به طرح اتهامات و ادعاهای بی پایه و اساس علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است، تاکید کرد: جای تاسف است که برخی کشورهای عربی به جای پرداختن به معضلات اصلی که جهان عرب دامنگیر آن است، درصدد هستند با ساختن دشمنی موهوم ، اذهان عمومی را از اقدامات شرورانه و مخرب خود منحرف کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با مردود شمردن کلیه اتهامات وارده خاطرنشان کرد: کشورهایی که تجاوز ویرانگر آنها در طول شش سال علاوه بر ویرانی زیرساخت های اولیه زندگی در کشور یمن، موجب گرسنگی، بیماری، آوارگی و فقر میلیون ها انسان شده است و دستانشان به خون مردم بیگناه آغشته است، با اتهامات بی اساس درصدد هستند مسئولیت جنایت ها را از خود سلب کنند.

خطیب زاده در ادامه اظهار داشت: تکرار ادعای بی حاصل درخصوص جزایر سه گانه ایرانی هیچ گونه تاثیری بر واقعیت های تاریخی، جغرافیایی و تاریخی موجود نداشته و نخواهد داشت و این جزایر بخش لاینفک سرزمین ایران می باشند.

"سعید خطیب زاده" با تاکید بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال همسایگان مبنی بر رعایت حسن همجواری، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، ابراز امیدواری کرد ؛ اتحادیه عرب و برخی کشورهای منطقه به جای بیانیه های بی محتوا و تحریک آمیزی که نتیجه ای جز استمرار روند مخرب کنونی ندارد، رویکرد خود را به سمت گفت وگو و همکاری های منطقه ای سوق دهند.

وزرای خارجه کشورهای عربی عضو شورای اتحادیه عرب روز چهارشنبه در یکصد و پنجاه و پنجمین دور نشست این شورا در قاهره با تکرار ادعاهای خود درباره جزایر ایرانی «بوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» در خلیج‌ فارس مدعی حاکمیت امارات بر این جزایر شدند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها، تکرار ادعای منسوخ در خصوص جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس را رد و تاکید کرده است، جزایر «بوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» در خلیج‌ فارس، ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد.

 

تگ