حوت 18, 1399 14:12 Asia/Kabul
  • واکنش ایران به نامه وزیر خارجه آمریکا؛ افغانستان برگ مذاکراتی ما با هیچکس نیست
    واکنش ایران به نامه وزیر خارجه آمریکا؛ افغانستان برگ مذاکراتی ما با هیچکس نیست

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به نامه بلینکن به رئیس جمهور افغانستان و پیشنهاد تشکیل سازوکاری با حضور ایران گفت: هیچ وقت نگاه ابزاری به دوستان خود در منطقه نداشتیم. افغانستان برای ما حوزه بسیار مهمی بوده و برگ مذاکراتی ما با هیچکس نیست.

به گزارش رادیودری، خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درخصوص نامه وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهور افغانستان و پیشنهاد تشکیل سازوکاری با حضور ایران، آمریکا و چند کشور دیگر و اینکه آیا قبل از انتشار این نامه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ایران در جریان این پیشنهاد قرار گرفته بود و همچنین امکان موافقت ایران با این مذاکرات و ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه ایران همکاری با افغانستان را تبدیل به برگ امتیازی برای مذاکرات برجامی با آمریکا کند، نیز تصریح کرد: ما هیچ تماس مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا درباره موضوعات برجامی یا غیر برجامی نداشته و نداریم.

وی خاطرنشان کرد: درخصوص پیشنهاد برگزاری نشستی در سازمان ملل و در چارچوب این سازمان، هنوز دعوتنامه‌ای‌ از سازمان ملل درخصوص افغانستان دریافت نکرده‌ایم و بعد از اینکه دریافت کنیم بررسی خواهیم کرد.

وی بیان کرد:‌ نگاه ما به دوستان دوستی است و هیچ وقت نگاه ابزاری به هیچ یک از دوستان خود در منطقه نداشتیم. افغانستان برای ما به خودی خود حوزه بسیار مهمی است و افغانستان برگ مذاکراتی ما با هیچکس نیست.

تگ