حوت 19, 1399 09:18 Asia/Kabul
  • اقدام هلال احمر ایران در آموزش اتباع افغانستان قابل تقدیر است
    اقدام هلال احمر ایران در آموزش اتباع افغانستان قابل تقدیر است

جانشین دفتر نمایندگی صلیب سرخ در تهران گفت: تلاشهای هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای آموزش اتباع افغانستان در زمینه جلوگیری از خطرات مین قابل تقدیر است.

به گزارش رادیو دری به نقل از ایرنا،"دانیل منیوس روخاس" روز دوشنبه در دیدار با مسوولان هلال احمر خراسان رضوی در مشهد افزود: این آموزشها و نیز سایر حمایت‌ها از اتباع خارجی در زمینه های توانبخشی و حمایت از بهبودیافتگان مایه خوشحالی است.

وی ادامه داد: در حال بررسی و رایزنی با گروههای مختلف برای تامین واکسن کرونا هستیم و از رساندن این واکسن به جامعه هدف حمایت می‌کنیم.

جانشین دفتر نمایندگی صلیب سرخ در تهران گفت: واکسن باید به همه برسد زیرا شیوع ویروس مرز نمی شناسد و از رسیدن واکسن به ایرانیان، مهاجران، پناهندگان و اتباع خارجی مقیم ایران حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر آموزش خطرات مین، آموزش سرفصلهای جدیدتر به خصوص با پیش بینی دوره هایی در زمینه خانواده و تکریم بانوان می‌توانیم برای اتباع افغانستان داشته باشیم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان‌ رضوی گفت: مجموعه خدماتی که امروزه به اتباع افغانستان ارائه می شود بسیار بیشتر از نیازهای آنان است. 

وی افزود: از توزیع لوازم بهداشتی در مرز نیز با همکاری صلیب سرخ سپاسگزاریم و در زمینه مبارزه با کرونا هم نیازمند پیش بینی دوره های آموزشی ویژه برای اتباع خارجی هستیم.

هاشمی در باره واکسیناسیون کرونا برای اتباع خارجی هم گفت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب است و در چارچوب شیوه نامه های ستاد مقابله با کرونا و براساس خرید جمهوری اسلامی ایران با تامین مالی صلیب سرخ امکان تزریق این واکسن به مهمانان غیرایرانی توسط هلال احمر وجود دارد.

مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر نیز با تشکر به خاطر واگذاری زمین برای مرکز آموزش هلال احمر گفت: تمامی پناهندگان و مهاجرانی که در ایران هستند در صورت حمایت و همراهی صلیب سرخ و تامین مالی، خدمات واکسیناسیون کرونا را توسط هلال احمر جمهوری اسلامی ایران دریافت می کنند.

حسن اسفندیار افزود: در زمینه بازپیوند خانواده نیز در بسیاری از افرادی که به کشور ما می آیند و برخی نیز ورود غیرقانونی دارند، موضوع جدایی آنان از خانواده جدی است که امیدواریم با همراهی و حمایت بیشتری بازپیوند خانواده ها انجام شود.

قائم مقام مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان‌ رضوی نیز با اشاره به راه اندازی مرکز آگاهی از خطرات مین در تایباد از ابتدای سال ۸۴ گفت: در این مدت سه میلیون و ۴۴۹ هزار و ۷۹۳ نفر از آموزشهای این مرکز در مرز دوغارون بهره‌مند شده‌اند.

سید حسن حسینی افزود: از آغاز شیوع کرونا با همکاری و مساعدت کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان امداد و نجات، توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده و بروشور آموزشی راههای مقابله با ویروس کرونا و آموزش خطرات مین و بازپیوند خانواده برای تمامی اتباعی که قصد خروج از ایران را داشتند انجام شده است.

وی ادامه داد: پس از شیوع کرونا ۳۶۲ هزار و ۵۰۰ عدد ماسک و ۲۱۱ هزار عدد بطری حاوی مایع ضدعفونی کننده بین اتباع افغانستانی توزیع شده است.

مرکز پیش آگاهی از خطرات مین جمعیت هلال احمر تایباد از سال ۱۳۸۴ در مرز دوغارون فعال شده و سالانه بطور میانگین برای آموزش افرادی که قصد ورود به افغانستان را دارند، افزون بر ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال هزینه می‌کند.

آموزش تشخیص انواع مین و گلوله های منفجر نشده، نحوه برخورد با مصدومان، آشنایی با رنگها، تابلوها و محل‌های مین گذاری شده از مهمترین آموزش های ارائه شده به مهاجران افغانستانی در این مرکز است.

 

 

کلیدواژه