حمل 15, 1400 11:19 Asia/Kabul
  • سند همکاری ایران و چین، تضمین منافع ملی در مقابله با تحریم های ظالمانه
    سند همکاری ایران و چین، تضمین منافع ملی در مقابله با تحریم های ظالمانه

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در امور بین‌الملل، امضای سند راهبردی ایران و چین را در مقابله با تحریم های آمریکا، تضمین منافع ملی در عرصه اقتصادی و علم و فناوری دانست.

حسین امیرعبداللهیان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما با تبیین اهمیت امضای سند همکاری های راهبردی ایران و چین، آن را ترسیم کننده چشم انداز روابط بلندمدت و راهبردی میان دو کشور برشمرد و گفت: این سند چشم اندازی است که در چارچوب تامین حداکثری منافع ملی و با نگاه به همه مناطق جهان و بازیگران اصلی به ویژه قطب های اقتصادی در جهان امضا شد که در چارچوب سیاست خارجی متوازن آن را پیگیری و اجرا می کنیم.

وی اظهار داشت: بر این اساس، نگاه ما نه صرفا به غرب یا کشوری خاص، بلکه نگاه به قطب های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، تاریخی و تمدنی است که می تواند تامین کننده منافع ملی باشد.

امیرعبداللهیان افزود: امروز از چینی صحبت می کنیم که در عرصه اقتصادی رشد چشمگیری دارد و این در حالیست که آمریکا با صدها میلیارد دلار کسری تجاری مواجه است، اما چین در سال 2020 یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی محسوب می شود که رشد اقتصادی داشته است.

وی چین را یکی از بازیگران اصلی و تاثیرگذار جهانی دانست و گفت: چینی ها نیز در قبال جمهوری اسلامی ایران چنین درکی دارند و وقتی وارد همکاری های راهبردی با ایران می شوند با کشوری همکاری می کنند که بیش از 80 میلیون جمعیت دارد و از موقعیت ژئوپولیتیک، ژئو اکونومیک و ژئواستراتژیک در منطقه برخوردار است.

امیرعبداللهیان افزود: این ها نشان دهنده این است که دو کشوری که به عنوان دو بازیگر مهم در منطقه آسیا هستند و هیچ سابقه جنگ، بدبینی و استعمار میان دو کشور وجود ندارد با استفاده از تحولات جدید در حوزه اقتصاد و علم و فناوری با رویکرد مبتنی بر منافع ملی وارد چنین عرصه ای شدند و این سند چشم انداز را امضا کردند.

کلیدواژه