حمل 17, 1400 17:01 Asia/Kabul
  • اتحادیه اروپا: می‌خواهیم توافق هسته‌ای را به مسیر اصلی بازگردانیم
    اتحادیه اروپا: می‌خواهیم توافق هسته‌ای را به مسیر اصلی بازگردانیم

اتحادیه اروپا مدعی است که قصد دارد توافق هسته‌ای ایران را به مسیر اصلی برگردانده و طرف‌های آن را به پایبندی به الزامات این توافق مجاب کند.

به گزارش رادیو دری، اتحادیه اروپا درباره نشست امروز کمیسیون مشترک برجام گفت: «هدف نشست امروز وین، گفت‌وگو درباره ماهیت تحریم‌هایی است که علیه ایران اعمال شده و می‌توان آنها را برداشت».

اتحادیه اروپا همچنین مدعی شد: «هدف اصلی این نشست احیای توافق هسته‌ای است لکن ما هنوز در آغاز مسیر طولانی و پیچیده‌ای هستیم».

امروز همچنین «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که شامگاه دوشنبه در رأس هیأتی وارد وین شد، از رایزنی‌های فشرده در وین و در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام خبر داد.

نشست امروز در وین پس از آن برگزار می‌شود که روز جمعه نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت‌های ایران و گروه 1+4 و نماینده اتحادیه اروپا برگزار و طرفین توافق کردند ادامه مذاکرات را  امروز سه‌شنبه به صورت رو در رو ادامه دهند.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز گذشته در نشست خبری به گفت‌وگوهای هیأت ایرانی با گروه 1+4 در وین اشاره و بار دیگر تأکید کرد که گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با هیچ طرفی از آمریکا در وین و در هیچ جای دیگری صورت نگرفته و نخواهد گرفت.

جمهوری اسلامی ایران در می 2019، یک سال پس از خروج یک جانبه امریکا از برجام، و ناکامی کشورهای اروپایی عضو برجام در اجرای تعهدات خود، کاهش تعهدات برجامی را طی 5 گام اجرا کرد.

جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است، در صورت لغو تمام تحریم‌ ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، به اجرای کامل برجام باز می‌گردد.

کلیدواژه