حمل 21, 1400 08:16 Asia/Kabul
  • عراقچی: خواست ایران بازگشت دقیق به مدل برجام است
    عراقچی: خواست ایران بازگشت دقیق به مدل برجام است

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه شب با تاکید بر اینکه خواست ایران بازگشت دقیق به مدل برجام است تصریح کرد، در موضوع برداشته شدن تحریم‌ها، ایران موضعی منطقی و مستدل دارد.

"سیدعباس عراقچی" در گفت وگو با "پرس تی وی" درباره نتایج مذاکرات وین خاطرنشان کرد،  نتیجه ای که تاکنون به آن رسیده‌ایم، این است که در مسیر درستی هستیم.

"عراقچی" با بیان اینکه تلاش‌های هر دو گروه کاری "تحریم‌ها" و "اقدامات ایران" خوب بود افزود، همچنان نیاز است بحث‌ها  ادامه یابد، به ویژه در موضوع رفع تحریم‌ها که موضوع پیچیده‌ای است.

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به خواست منطقی ایران درخصوص برداشته شدن همه تحریم ها اشاره کرد و اظهار داشت  موضع ایران این است که همه تحریم‌ها چه آنها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده، همه باید برداشته شوند و آمریکایی‌ها خودشان بهتر می‌دانند باید چه کنند.

روز جمعه دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه در وین از سر گرفته شده بود، برگزار شد.

ارائه گزارش رایزنی های فنی صورت گرفته در جلسات گروه های کارشناسی "لغو تحریم" و "هسته ای" مهمترین دستور کار این نشست بود.

نمایندگان اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده های جلسات کارشناسی، نتیجه رایزنی های کارشناسان ایران و کشورهای 1+4 را به اعضای کمیسیون مشترک گزارش کردند.

"سید عباس عراقچی" معاون سیاسی وزیر خارجه و رئیس هیات ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی، گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.

واشنگتن در می 2018 /ثور 1397 در دوره ریاست جمهوری "دونالد ترامپ" به صورت یکجانبه و غیرقانونی از برجام خارج شد و از آن پس علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌ های گسترده‌ای را نیز علیه تهران وضع کرده است، اما "جو بایدن" رئیس جمهور جدید آمریکا به بازگرداندن ایالات متحده به این توافق ابراز تمایل کرده است؛ با این حال تاکنون هیچ اقدام عملی از جانب دولت بایدن برای بازگشت به برجام صورت نگرفته است.

 

تگ