حمل 21, 1400 08:27 Asia/Kabul
  • تاکید چین بر لغو همه تحریم های یکجانبه آمریکا ضد ایران
    تاکید چین بر لغو همه تحریم های یکجانبه آمریکا ضد ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، لغو فوری همه تحریم‌های یکجانبه آمریکا ضد ایران را خواستار شد .

به گزارش رادیو دری ، «هوآ چونینگ» روز جمعه در پیامی توئیتری تاکید کرد ، آمریکا باید بدون قید و شرط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد و همه تحریم‌ها در این زمینه را لغو کند و در این صورت، ایران نیز متقابلاً پایبندی به برجام را از سر می گیرد.

در همین حال  «وانگ چون » ، نماینده  چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین به خبرنگاران گفت: «همه طرفها اختلافات خود را کاهش داده اند و ما شاهد تحقق تدریجی اجماع برای احیای برجام هستیم.»

دور دوم  نشست کمیسیون مشترک برجام امروز جمعه در وین (پایتخت اتریش) پایان یافت و توافق شد، گفت وگوهای تخصصی با هدف تهیه فهرست اقدامات برای رفع تحریم‌ها و نیز بحث فعالیت‌های هسته‌ای ایران با هدف احیای برجام ادامه یابد.

در همین زمینه، عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی در نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در وین، ضمن تاکید بر اراده ایران برای ادامه تعامل جدی با هدف احیای برجام گفت، این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت طرف‌های مقابل است و در غیر این‌صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.

لغو همه تحریم‌های آمریکا ضد ایران، گام ضروری‌‌ در مسیر احیای برجام است و سپس فقط پس از راستی‌آزمایی لغو‌ تحریم‌ها، ایران اقدامات جبرانی خود را در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای متوقف خواهد کرد.

راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها در عمل باید مشاهده شود و برای نمونه ایران در صادرات نفت و دریافت پول و هزینه آن مشکلی نداشته باشد.    

 

کلیدواژه